lusenet.jpg (3949 bytes)

Usenet ismeretek

Általános leírás

A Usenet hírcsoportok elektronikus vitakörök, amelyekben bárkivel a világon információt cserélhetsz vagy megoszthatod a véleményed. Minden hírcsoportban számos cikket találhatsz egy adott témakörből, és sok témáról folyik vita. A Usenet hírcsoportok lehetővé teszik, hogy az olvasott cikkre válaszolj, és a saját cikkeid közzétegyed, hogy mások is elolvashassák.

A hírolvasás akkor lehetséges, ha az általad használt internetes kapcsolat rendelkezik egy news-szerverrel. Ha ilyenhez nem tudsz hozzáférni, akkor a weben is elérhetsz egyes hírcsoportokat.

A Usenet a következőképpen működik. Az általad használt news-szerveren tárolódnak a hírcsoportok és a bennük lévő cikkek (illetve azok a hírcsoportok, melyeket a news-server rendszergazdája "megrendelt"). A rendszeren lévő összes felhasználó ezeket a leveleket éri el, tehát nem kell, hogy mindnyájuknak külön meglegyenek. A news-serverek a világon naponta sokezerszer lépnek kapcsolatba egymással. Amikor két ilyen szolgáltató számítógép összekapcsolódik, tulajdonképpen összehasonlítják a nyilvántartásaikat a birtokukban lévő Usenet üzenetekről. Ha az egyiknél hiányzik valamelyik levél, akkor azt a másik átküldi neki (és fordítva).

A hírcsoportok nevei

A hírcsoportok szervezése cím szerinti, és összetett neveket használnak, mint pl. rec.sport.basketball.college. Itt a rec hivatkozik a kikapcsolódással (recreation) kapcsolatos témákra; a sport ennek az alcsoportja és így tovább.

Hírcsoportok típusai (az első rész a hírcsoportok neveiben):

alt - alternatív (mindennel foglalkozik)
comp - számítógépek
news - hírek
misc - vegyes
rec - szabadidő
soc - társadalmi
sci - tudományos
talk - beszélgetés, vita
biz - üzlet
bionet - biológia

Magyar nyelvű, vagy magyar kapcsolatú hírcsoportok a hun szóval kezdődnek, illetve vannak hírcsoportok az ELTE-n is, ezek az elte szóval kezdődnek. Magyar vonatkozású cikkek kerülnek be még a soc.culture.magyar hírcsoportba is.

A hírolvasás módja

A hírolvasás legegyszerűbb módja az, ha egy böngészőablakba beírod a megfelelő hírcsoport címét a news:// előtaggal. Például: news://alt.binaries.pictures

A böngészőprogramot először be kell állítani, hogy melyik news-szervert használja hírolvasásra.

A Netscape 3.0-ás program News-olvasó ablakához például a Window menüpont Netscape News parancsával lehet eljutni.

Általában a hírolvasó programokban a bal felső keretben jelennek meg a hírcsoportok (newsgroups). Itt lehet megtudni, hogy jelenleg hány cikk található az egyes csoportokban. Az egyik hírcsoportra rákattintva a csoportban lévő cikkek címei a jobb felső ablakban jelennek meg. A cikkeket lehet időrendi sorrendbe is tenni, de lehet úgy is, hogy az elrendezésből az látszódjon, hogy melyik cikkre milyen válaszok érkeztek, illetve a válaszok válaszait, stb.

Valamelyik cikkre rákattintva, annak tartalma az alsó részben lesz olvasható. Ha a cikkhez képet is mellékeltek (mert arra is van lehetőség), az szintén megjelenik itt. A program segítségével lehetőség van cikkeket is küldeni a legtöbb hírcsoportba. A hírcsoportok többsége nyitott, tehát bárki írhat bele. Egy részük moderált, ami azt jelenti, hogy a cikkek megjelenése előtt valaki még ellenőrzi azt, hogy valóban a hírcsoport témájához tartozik-e a küldemény, illetve, hogy tartalmaz-e esetleg sértő, obszcén, vagy egyéb meg nem engedett szöveget. A hírcsoportok harmadik része újságként üzemel, ami azt jelenti, hogy csak pár ember lehet a szerkesztője, a többiek csak olvashatják.

Hírcsoportokat meg is lehet rendelni, így gyakori használat esetén nem kell mindig az összes hírcsoport között bogarászni, hanem csak az olvasót érdeklő hírcsoportokat találja megnyitáskor.

Ha válaszolni szeretnél egy cikkre, akkor először azt kell megfontolni, hogy a válaszod a hírcsoport összes résztvevőjét érdekli, vagy csak azt, aki az eredeti cikket írta. Nagyon személyes dolgokat nem szokás a hírcsoportba küldeni. Ha csak a személynek válaszolsz, használd a re:Mail parancsot, ha a hírcsoportba küldöd megjegyzésed egy cikkel kapcsolatban, akkor a re:News parancsot, mindkettő esetében először a szóbanforgó cikket kell először kijelölni.

UNIX operációs rendszeren hírolvasásra használhatóak az nn, rn, tin és news programok.

Hírolvasás a weben

Olvashatóak hírcsoportok weboldalakon is, tehát anélkül, hogy saját news-szerverrel rendelkeznél olvashatsz és publikálhatsz "híreket" Netscape és IE segítségével a következő címeken:

www.supernews.com

www.dejanews.com

A kezdő hírolvasók hírcsoportjai

news.announce.newusers - Ez a csoport egy olyan cikkeket tartalmaz, melyek a Usenet különböző oldalait mutatják be.

news.newusers.questions - Ez az a hely, ahol felteheted a kérdéseid arról, hogy miként működik a Usenet.

alt.internet.services - Ha valami speciális dolgot keresel az Interneten, itt megkérdezheted.

 

hflag.jpg (439 bytes)Usenet: the Global Watering Hole
USENET newsgroups

netlogo.jpg (1407 bytes)

Usenet tökrök a weben
Supernews