Szubjektív

Tartalom

29. szám 2001. május

A művészet ma

Csak halvány elképzeléseim vannak arról, hogyan telhettek a régebbi korok átlagembereinek napjai. Egy dolgot azonban szinte mindig bizonyosságnak vettem: az ő életükben sokkal meghatározóbb volt a művészet, mint ma.

A modern korban a művészet egyre inkább kiszorult az emberek mindennapjaiból. Vannak, akik ezért a televíziót okolják, amit azért tartok hibás elképzelésnek, mert létezik filmművészet is, csak éppen nincs igény rá. Ezért nem lehet sem a tévét, sem a rohanó világot hibáztatni, mert az alapvető ok az emberek mentalitásának megváltozása. Az érdektelenség a régi művészetekkel, és az előítéletek a modern művészetekkel szemben. Amikor kimondják a szót: modern művészet, egy galériát látok magam előtt. Az első teremben festmények állnak. Úgy tűnik, mintha a kockák és vonalak káoszát egy kissé tehetségtelen óvodás vetette volna vászonra. A második teremben szintén képeket látok. Ezeken azonban annyi átgondoltság sem látszik, mint az előzőkön. Lerí róluk, hogy a gyártó csupán vett egy-két doboz festéket, és „művészi" rendezetlenségben, nagy foltokban ráfröcskölte a képre. A harmadik teremben szobrok állnak. Pontosabban mondva meghatározhatatlan alakú fémtömegek, amelyek alá néhány cédulát bigygyesztettek, olyan hangzatos címekkel mint: Káosz; Az elme szüleményei; Torony; Torony II.

A negyedik és egyben utolsó, az alkotás terme. Itt szinte minden művészeti ág megtalálható. Láthatunk idomított gorillákat, akik förmedvényeiket pingálják; festőket, akik állati vért fröcskölnek a vászonra, vagy éppen mérgükben ráborítják a festéket. Ez utóbbiak néhány percig dühödten nézegetik a képet, majd boldog mosollyal kirakják a második terembe. Láthatunk szobrászokat, akik kohóik mellett ülnek, majd mikor egy darab fém megolvadt, hideg vízbe dobják, ahol az anyag különböző értelmetlen formákat vesz fel. És végül láthatjuk a modern kor íróit. Mindegyikük egy őrült mellett ül, azonban nehéz találni olyan író-bolond párt, amelyikben lenne egy normális tag. A harmónia teljes: a bolondok a valóságtól elszakadva, összefüggéstelenül ordítoznak, míg az írók, költők szorgalmasan jegyzetelnek, s a nap végére kész is a könyv. Végre kiléphetünk a galériából. Feltűnő, hogy egyetlen zenésszel sem találkozhattunk. Ennek egyszerű oka van: őket a gyárakban kell keresni, ahol a zeneipar csillagai világítanak mesterséges fényben.

Valószínűleg ehhez hasonló kép él a többi mai átlagember fejében is a művészetről. És ha létezik is az értékes művészet igazgyöngye a sötétlő tengerben, nem vagyunk elég bátrak, elvesztettük a gyöngyhalászok kitartását, így talán sosem fogjuk megtalálni, s a művészetnek az elkövetkező korokban sem lesz meghatározó szerepe.

Kovács György