Szubjektív

Tartalom

38. szám 2003. június

Könyvajánló

Douglas Adams: Galaxis Útikalauz Stopposoknak

Az elején szeretnék tisztázni valamit. Mégpedig azt, hogy ez a könyv nem egyszerűen vicces, szintén nem mondhatjuk rá, hogy egyszerűen humoros, mert ez a könyv maga a tömény, szó szoros értelmében vett humor.

Miért is kezdtem ezzel kis ajánlómat? – tehetné fel ezt a kérdést jogosan az olvasó. Azért, mert ezt a könyvet csak úgy lehet elkezdeni olvasni, ha az ember előbb maga mellé készíti a lélegeztető készülékét, és lelkiekben is felkészül arra, hogy netalántán húsz percen keresztül fog a padlót ütlegelve nevetni és levegőért kapkodni.

A dolgokat kicsit komolyabbra fordítva, ez a könyv a világvégéről és az azt követő boldog és békés napokról szól. Bővebben arról, hogy a földönkívüli Ford Prefect – aki egy szerencsétlen véletlen folytán tizenöt évre a Földön ragad – megmenti jómagát és barátját, Arthur Dentet, mielőtt véglegesen elpusztítaná szeretett bolygónkat egy csapat ronda vogon, akik történetesen egy galaktikus csillagsztrádát akarnak építeni, ami persze pont keresztülhalad a mi kis planétánkon.

Mint később kiderül, Ford az útikalauz egyik informátora, és éppen csak jelentéktelennek tűnő bolygónkról pár unalmas sort akar írni az útikönyv számára. Ahogy megmenekülnek, Arthur azonnal millió kérdéssel áll elő ismeretlen ismerősének, de hiába tud meg többet, ugyanis annál jobban összezavarodik. A könyv a továbbiakban az ő bolyongásaikról szól, melynek során keresztül-kasul átszelik a galaxist, találkoznak furánál furább lényekkel, mint Szlartibartfaszt és a kétfejű Zabhod Beebelox. A történet kibontakozásáról nem is szólnék többet, egyrészt mert nem tudom a hangulatát visszaadni, másrészt mert aki még nem olvasta, annak nem akarom lelőni a poénokat, avagy azokat a zseniális ötleteket és megoldásokat, amik Douglas Adams agyából pattantak ki. Ebből a vaskosnak nem mondható kötetből kiderül többek közt az is, hogy miért is biztonságosabb a világűr, ha van nálunk törülköző.

Az útikalauz egyébként az Ursa Minor Béta kiadó gondozásában jelent meg, és galaxisszerte lekörözte az Encyclopaedia Galacticát, de még olyan népszerű kiadványokat is, mint például a Hol Tévedett Isten, a Még Néhány Isten Legsúlyosabb Tévedéseiből és a Végül Is Kicsoda Ez Az Isten Egyáltalán? című trilógiát. Magának az alapműnek négy folytatása készült el, de a másik négy könyv – zsenialitása ellenére is, eltörpül az első kötet mellett. De ha már az elsőt elolvastuk, akkor nem bírjuk megállni, hogy el ne olvassuk a további részeket. Filmsorozat is készült a műből, ami az első kötetet több részben dolgozza fel, de ehhez sajnos egyelőre még nem volt szerencsém.

Összegezve a tényeket és személyes gondolataimat, ajánlom ezt a művet mindenkinek, aki jól akar szórakozni pár napon keresztül, de még ajánlom akkor is, ha már nemcsak nevetni akar egy jót az ember, hanem meg is akar tanulni valami hasznosat. Ugyanis több nagyon fontos kérdésre kaphatja meg a választ, mert a könyvben nem csak az van leírva, hogyan repüljünk, de választ kaphatunk „az élet, a világmindenség, meg minden” nagy kérdéseire is.

Német G. Dani

Douglas Adams: Galaxis Útikalauz Stopposoknak
Fordította: Molnár István
Gabo Könyvkiadó és Kereskedelmi Kft.
1979., 190 oldal, 1290 Ft

Jelenetek a tévéfilmből