Cikkek az AKG fenntartóváltásáról2011. május 31.-től
Az állam végleg kiszáll az AKG-ból Az állam átadja a tulajdonosi és az iskolafenntartói jogait (azaz az AKG Alapítványt) az AKG Egyesület (tanári kar) részére. A Kormány 1402/2014. (VII. 18.) Korm. határozata az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság üzletrészének értékesítéséről és az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítvány alapítói jogainak átruházásáról
"A közlönyben megjelent dokumentum Horn Györgyöt is meglepte, arra gyanakszik, csak az adminisztráció hibájából nem vették figyelembe a korábbi AB-döntés. „Érthetetlen, miért kell visszaállni a fél évvel ezelőtti állapotra. Egyelőre csak csodálkozom, meg szeretném tudni, mi ennek az oka. Keressük a megoldást” – mondta Horn, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a mostani határozat – noha tartalmában szinte ugyanazt írja le – az utolsó pontjában visszavonja a májusi rendeletet."
"Az Alkotmánybíróság megakadályozta, hogy állami tulajdonba
kerüljön az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG)...
Alkotmányellenes az alapítványok államosítása Az Alkotmánybíróság május 15-i döntésével megsemmisítette azt a törvényhelyt, mely alapján egy kormányhatározat többek között az AKG Alapítvány feladatát és vagyonát is állami tulajdonú nonprofit gazdasági társasághoz rendelte. Az Alkotmánybíróság magát a vonatkozó kormányhatározatot nem semmisítette meg.
"Csütörtökön váratlanul megjelent a kormányzati kommunikációs államtitkár és a közoktatási helyettes-államtitkár. Tanítási időben összehívtuk a tantestületet, amire az iskola fennállása óta, vagyis 23 éve egyszer sem volt példa. Hetven ember előtt elmondták, hogy nem kívánják bántani az AKG-t..."
Mint írták, az átalakítás célja a hatékonyabb feladatellátás feltételeinek biztosítása. A döntés értelmében az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítvány jogutódjaként jön létre – többségi állami tulajdoni részesedés biztosítása mellett – az Alternatív Közgazdasági Gimnázium Közhasznú Nonprofit Kft. Az átalakítás a gimnázium működését és az ottani oktatást nem befolyásolja.
Horn György az Alternatív Közgazdasági Gimnázium igazgatója a Klubrádióban kihangsúlyozta, nem az iskolát, csak az intézményt működtető közhasznú alapítványt számolja fel a kormány. Mint fogalmazott, egy alapítványt nem lehet könnyen felszámolni, mert ehhez az összes alapító hozzájárulására szükség van. Persze – vélekedik a szakember - ha ezt kormányzati oldalról nyomás alá teszik, akkor biztosan igent mondanak. Letöltés (mp3)
"Én egyszerű tévedésnek tartom, hogy az állam meg akarja szüntetni az iskolát 23 éve fenntartó alapítványt és a tulajdonosi jogokat egy állami többségű nonprofit Kft. kezébe akarják adni. Úgy vélem, mindez a bürokratikus apparátus sajátos mechanizmusából fakadó baki. Nem látok semmilyen mögöttes szándékot. Az AKG fenntartója egy – még a rendszerváltás előtt, a Magyar Népköztársaság idején - létrehozott magánalapítvány..."
"Horn György közölte, nem érti azt sem, hogyan kerülhetett az iskolát fenntartó alapítvány a kormány által felülvizsgálandó közalapítványok közé. Reméli, a fenntartó jogi státuszának megváltozása nem jelenti azt, hogy az állam így majd korlátozza az iskola autonómiáját."
"Horn reméli, hogy a fenntartó jogi státuszának megváltozása nem jelenti azt, hogy az állam korlátozza az iskola autonómiáját, és beleszól az igazgatói kinevezésekbe. Szerinte a közoktatásért felelős helyettes-államtitkár elismeri az AKG-ben zajló pedagógiai munkát, ezért abban bízik, hogy hagyják őket dolgozni."
"Az AKG tulajdonképpen az első alapítványi gimnázium, csak az alapítás évében, 1988-ban, vagyis a rendszerváltás előtt ilyen intézmény létrehozására még nem volt lehetőség... A kormány tavaly decemberi határozatában hívta fel az oktatásért felelős minisztert, hogy AKG Alapítvány tekintetében gondoskodjon „alapítói értekezlet összehívásáról és ott a kormány alapítói joggyakorlása irányának, az ágazati érdekekre és az állami vagyon megtartására figyelemmel történő meghatározásáról, majd az ennek érvényesítéséhez szükséges alapítói döntések – különös tekintettel az alapító okirat módosítására – meghozataláról és végrehajtásáról”." |