Államtalanították a gimnáziumot
(1999. április 11. Magyar Hírlap)
Szeptembertől tisztán alapítványi iskolává alakul az Alternatív Közgazdasági Gimnázium, amely az ország utolsó állami gimnáziuma. Ez mintegy 22 millió forintos bevételkiesést okoz az intézménynek. A fővárosi önkormányzat vezetése ezzel párhuzamosan azt tervezi, hogy 50 évre átadja az iskolának jelenlegi épületét.
Az 1988-ban alakult Alternatív Közgazdasági Gimnázium az akkori jogszabályok miatt nem alapítványi iskolaként jött létre, hanem állami kísérleti gimnáziumként, amelynek fenntartói jogait az iskolai alapítvány gyakorolja. Ezt a furcsa helyzetet szünteti meg a gimnázium és az Oktatási Minisztérium között létrejött megállapodás - tudtuk meg Sió Lászlótól, az OM kabinetfőnökétől.
Az átalakulás - amelyet a gimnázium kezdeményezett - 20 százalékos, mintegy 22 millió forintos támogatáscsökkenést okoz, így nem kizárt, hogy a jövőben tandíjat kell szedniük a diákoktól nyilatkozott lapunknak Horn György, az iskola igazgatója. Elmondta: a gimnázium 7 évfolyamán 443-an tanulnak, a túljelentkezés mostanában hatszoros, de az első évben százszoros volt.
A főváros vezetése azt tervezi, hogy ötven évre átadják a gimnázium alapítványának az általa használt III. kerületi, mintegy 350 millió forintot érő épületet. Schiffer János főpolgármester-helyettes arról tájékoztatott: az ingatlanátadást két éve készítik elő; az független a minisztériummal kötött megállapodástól.
Schiffer elmondta: a főváros várhatóan közoktatási megállapodást köt majd az intézménnyel. Ez lehetővé teszi, hogy az állami normatívánál magasabb fővárosi normatívát kapjanak, azonban az így nyújtott támogatás sem fedezi teljes egészében a költségeket.
N. I. E.