Önnek mi a véleménye a graffitikrõl?

A környezetszennyezésbe beletartozik az esztétikai szennyezés is. Ide tartoznak a falfirkák, a graffitik. A graffiti, a falak mûvészete, mely századunk elején jelent meg , s azóta terjed az utcán, középületekben, toalettekben.

Egyesek úgy gondolják, hogy ezek a graffitik mind a politikával hozhatók kapcsolatba, feleslegesnek tartják, és utálják õket, és a készítõit, mert mindent összefirkálnak. Van aki mindkét kezét eltörné a graffitiseknek. Azonban egyes emberek máshogy gondolják:

Egy 80 év körüli úr (nagy meglepõdésünkre) így válaszolt: - Nekem nagyon tetszenek a graffitik…feldobják a város szürkeségét, és színt visznek az életbe…szerintem van benne fantázia.

A fiatalabb generáció tagjait is megkérdeztük: - tetszik…király…tökjó…a tagek sz*rok, és akik azokat csinálják, nem tudnak rajzolni.

Egy középkorú nõ is csak ennyit mondott: - Hát szerintem amíg a Filatorigátnál vannak, addig jó, de utána…

Az emberek véleményébõl az derül ki, hogy a rendesen kidolgozott képek vagy tetszenek nekik, vagy nincs vele bajuk. Azonban az úgynevezett tagek, és Throw-up-okak kifejezetten elítéli a közvélemény. Ha jól körbenézünk, minden helyen megtalálhatóak a falfirkák. Bár ezek valóban nem túlzottan szépek, való igaz, de mindenki aki ma komplett rajzokat csinál, így kezdte. A jobbak, ami szép azt nem bántják, egyszerûen csak a külváros szürkeségét törik meg rajzaikkal. Munkájuk tervezgetésen alapul: hová, mikor, mit, milyen színekkel. Jegyzetfüzetükben megtervezik, majd pedig az alkalmas pillanatban kivitelezik. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem tagelnek, ha úgy adódik, de nem mindenhová.
A "legál" falakkal nincsen gondja senkinek, mert jobb a színes képeket nézni, mint egy szürke gyárfalat. Itt nyugodtan lehet élni a mûvészetnek. Budapesten az egyik leglátványosabb ilyen fal, a Filatorigátnál található. Szinte naponta változik a kinézete, bõvül az újabb és újabb képekkel.
A város nem tudja megakadályozni ezt az esztétikai "szennyezést", bár a legújabb rendeletek szerint az új házak alsó szintjét "antigraff" anyaggal kell bevonni, és azt nem vonja be a festék.

"A mûvészet önkifejezés, a graffiti önkifejezés, következésképpen a graffiti mûvészet."