A McDonalds Magyarországon és a "szemét" helyzete

  Az AKG Globális problémák témahéten belül az iskola 10. évfolyama megpróbálta felmérni egy bizonyos környék, élőhely, szemét gondjait. Munkánkba beletartozott Budapest szeméttermelőjének tartott es sokat szidott McDonalds éttermek megtekintése is.

  Mi van a szemetesben?:

114db                            Üdítős pohár

125db                            Szendvics doboz

112db                            Egyeb csomagolás

156db                            Műanyag szivoszál

98db                              Sültkrumpli csomagolás

27db                             Kis sültkrumpli csomagolás

?                                    Egyéb

A következő sajtónyilatkozatban megtudhatjuk mit állit a McDonalds sajatszemét helyzeteről es a szemete kezeléséről:

A Mcdonald's az egyetemen

A Veszprémi egyetemen működő Csalán csoport Zöld napokat szervezett. A második napon előadást tartott a McDonald's környezetvedelmi menedzsere. Elsőként bemutatta a hulladéktermelés alakulását hazánkban. Kezdetben nem szemeteltek többet, mint egy átlagos magyar étterem, de az elmúlt években pl. beszüntették a polisztirol cikkek felhasználását. A menedzser elmondta, milyen nehéz ma itthon meggyőzni az embereket a koernyezetvédelem fontossagáról. Nehezen találtak olyan szállítot is, aki csak az ő éttermuktől viszi el a hulladékot. A feldolgozóra szintén nehezen találtak rá. Sok gondjuk volt a szemét tömörítésével is, de ma már ez megoldott kerdes. Képeket mutatott a hulladek szelektív gyűjtéséről, és arról, hogy ma már minden étterem ezen az elven alapul. A konyhában oriási műanyag zsákokban gyűjtik a feldolgozásra váró szemetet, az utcán a gyűjtőkocsi pedig egy mozdulattal fel tudja venni a földről. Vannak olyan napok, amikor csak a papirt viszik el.  Az előadáson nem derüelt ki egyértelműen az, hogy csak a fővarosban, vagy mar vidéken is működik a rendszer? Mi lesz a sorsa a begyűjtött szemétnek? Ezt követően egy kerekasztal-beszélgetés kezdődött volna, de sajnos a dolog vitatkozó monológokba fulladt a teljesen eltérő nézőpontok miatt. Többek között arról is szó esett, hogy miért nem vesz az étterem ehető tányérokat. Az érvelés az volt, hogy amikor bevezették a fagyi ostyatölcséres valtozatát, mindenki sanda szemekkel mérgette. Az este egy tanulsággal szolgált: beszélnünk kell egymás nyelvét es a másikra odafigyelve kell megoldást találnunk, mert ennek hiányában nem születhet közös érdekeken alapuló megegyezés.

(Forrás: Kukabuvár III. evf 4. szam 1997 tel)

Mitől környezetbarát valami?

  VITAANYAG!  

1. Csupán azzal, hogy a termék teljesíti a vonatkozó rendelkezéseket és szabványokat, még nem tekinthető környezetbarátnak!

2. A termék minősége, használhatósága, biztonsági paraméterei nem lehetnek rosszabbak attól, hogy a környezettel összeférhetőbb lett!

Környezetbarát Termék (Szolgaltatás, Technológia) védjegyét azon termékek kaphatnak, amelyek:

3. ... a normálisnak tekinthető emberi életminőség fenntartásához nyilvánvalóan szükségesek (eleve kizártak a luxus- es élvezeti cikkek)

4. ... tartósabbak, tehát életidejük hosszabb, többször használhatóak

5. ... lehetőleg természetes alapanyagokból készültek, amelyek könnyen újrahasznosithatóak vagy ártalmatlaníthatóak

6. ... fejlesztése, előállitasa, használata, végső ártalmatlanitása bizonyítottan kisebb kőrnyezeti terheléssel jár (egyetlen emissziós érteke sem lehet nagyobb),mint a többi hasonló funkciójú terméknek, kevesebb nyersanyagot es energiát igényel, során nem ronthatja semmilyen élőlény életminőségét.

Matus Péter