AKG
HandaBanda évfolyam
2004.
baranyai[kukac]akg.hu

2004. március 29. - április 1.

Fábry Showder, avagy Az RTL Klub visszavág

A dolog úgy kezdődött, hogy az IHM (Irigy Hónaljmirigy) minden hónap vasárnapján előrukkol egy vicces műsorral valamilyen aktuális témában vagy egy paródiával. Egyik ilyen adásnak az volt a címe: Bazi Nagy Roma Lagzi, és aki ismeri az IHM-et, az tudja, hogy egy ilyen című produkciótól mit várhat: merész megjelenítését a cigányokról alkotott sztereotípiáknak, amik már így is elég nagy hangsúly kapnak a médiában – durva poénokat a nagy nézettség érdekében. Bár szerepelt benne egy roma illető, Győzike, a Romantic frontembere, ez mit sem enyhített a tényen, hogy elég sértő hangot ütött meg a műsor, bár valóban lehetett volna sokkal bántóbb is.

Persze ebből már másnap hatalmas botrány robbant ki, és az összes roma szervezet hangosan tiltakozott, pereltek és kártérítést követeltek. Aki mégiscsak jól járt, az a TV2 volt, mert a nagy hírverés jót tett a nézettségnek. A konkurens kereskedelmi csatorna, az RTL Klub nem nézhette tétlenül, hogy minden figyelem a TV2-re irányul, így hát ő is elkezdett cigányozni, pontosabban romázni, és megszületett a Roma Showder, a minden második csütörtökön leadott Esti Showder keretében, amit az adás kedvéért ideiglenesen átkereszteltek.

A Showder elején persze Fábry szokásos magánszámot adott elő, ami ezúttal egy gyenge, de annál hosszabb cigányos vicc volt. Szintén teret kapott az elmaradhatatlan Dizájn Center roma módra. Ezután következtek a különböző sztárvendégek. Így például a roma vajda, akitől megtudhattuk, hogy a cigányok nem az ország törvényeit, hanem a sajátjukat tartják szem előtt, és náluk a legfelsőbb bíróságnak a vajda felel meg. Aztán jöttek a lókupecek, akik ott helyben megalkudtak egy lovon, és bevallották, hogy cigányt átverni nagyobb dicsőség, mint magyart. Tehát ez a rész sem mutatta be a romákat új oldalukról, ami miatt a tévénézők egy kicsit megkedvelhették volna őket. Aztán bemutatták Dzsémit, azt a romát, aki megkoronáztatta egyhónapos fiát, Martinkát. El is mondta Dzsémi élettörténetét, és mikor megkérdezték, mit dolgozik, ennyit felelt nagy nehezen: „vállalkozó”, megerősítve azt az előítéletet, hogy cigány ember, ha gazdag, azt tisztességesen nem érhette el.

Tulajdonképpen ennyi volt a nagy Roma Showder, néhány zenész játszott kanalakon is, ráadásnak. Igaz, ez a műsor nem volt olyan kemény, mégsem mutatott be semmi újat a romákról, a meglévő előítélteket támasztotta alá, még akkor is, ha ezt cigányokkal mondatták ki. Én szeretem Fábry Sándort, mert szerintem szellemes, és jó szeme van azokat a dolgokat kiszúrni, amikből poénokat gyárt, és tudom, hogy neki is meg kell élnie valamiből. Ez nem az ő hibája, mert a kereskedelmi csatornáknak elég komoly elvárásokat támasztanak, és a nézettség a legfontosabb mindenek felett, mégis én úgy érzem, hogy amíg a média ilyen képet sugall a cigányokról, addig kárba vész a roma szervezetek munkája. Talán egyszer majd belátják, hogy jobb lenne a romák erényeit is hangsúlyozni, így nekik is könnyebb lenne az életük.

Budaházy Eszter