Alternatív Közgazdasági
Gimnázium
Informatika munkaközösség
Informatika tananyagok
Access adatbázis szerkesztő
Adatbázis fogalmak
A program jellemzői
Adattábla (Table) létrehozása
Indexek (Indexes)
Kapcsolatok (Relationships)
Lekérdezés-táblázatok (Queries)
Adatbázis (Database): logikailag összefüggő információ, vagy adatgyűjtemény.
Adattábla (Table): logikailag összetartozó adatok sorokból és oszlopokból álló elrendezése.
Rekord (Record): az egy meghatározott elemhez tartozó adatok csoportja, az egy "kartotékhoz" tartozó adatok, az adattábla egy sora.
Mező (Field): az azonos tulajdonsággal, jellemzővel rendelkező adatok csoportja, mely adatok különböző rekordokban szerepelnek. Egy mező az adattábla egy oszlopa.
Mezőnév (Field name): egy mező neve, az adattábla első sora.
Adattípus (Data Type): Egy adott mezőhöz tartozó adatok jellemzője. Ezek a típusok a következőek lehetnek: szöveg, szám, dátum/idő, feljegyzés, pénz, logikai (igen/nem), csatolt objektum, számláló. Egy mező csak egyféle adattípussal rendelkezhet.
Mezőméret (Field Size): Egy adott mezőben lévő adatok maximálisan használható mérete. Megadható számban, karakterszámban, byte-ban – meghatározása függ az adattípustól.
Relációs adatbázis: Az adatokat adattáblákban tárolja, az adattáblák közt kapcsolatok vannak. A relációs adatbázis legfontosabb jellemzői:
Elsődleges kulcs (Primary Key): az adattába olyan mezője, mely egyértelműen azonosítja az adattábla rekordjait (általános esetben az első oszlop). Ebben a mezőben nem lehet két különböző adat és nullértéke sem lehet. Egy mező a ikonnal tehető elsődleges kulccsá.
Nullérték (Null) (üres cella): Hiányzó adat (még nincs beírva, vagy nem ismert)
Üres érték/Nulla hosszúság (Zero lenght) (O): Nem tartalmaz semmilyen értéket (azt az értéket tartalmazza, hogy nincs érték). Két idézőjelet beírva ("") alkalmazható.
Nulla (0): A cella értéke a 0 szám
SQL: Egy adatbázis (kapcsolatainak) leírása parancsszavakkal. Minden adatbázis-kezelő tudja használni (szabvány). = Struktúrált Lekérdező Nyelv.
Aritmetikai műveletek: Számokon végezhető matematikai műveletek, pl: + - * /
Logikai műveletek: A logikai értékeken (Igaz/Hamis) végezhető műveletek, pl: and, or, not
Reláció: Értékek közti összehasonlítás (pongyolán fogalmazva). Értéke logikai érték lehet (Igaz/Hamis). Pl: <, >, =, <>
Az adatbázist tartalmazó fájlt létrehozásakor kell elnevezni és elmenteni egy megadott helyre. Az adatbázist zárásakor nem kell külön elmenteni. A különböző alkalmazásoknak (tábla, lekérdezés, űrlap, jelentés) Tervező (Design View) és Adat (Adatlap/Űrlap Nézet; Datasheet/Form View) nézete van. Az adat nézetben lehet az adatokat megtekinteni és új adatokat beírni. A Tervező nézetben lehet az alkalmazás jellemzőit megváltoztatni. A Tervező nézet bezárásakor kell elmenteni az alkalmazás jellemzőit (ha nem tesszük, a program rákérdez). Egy alkalmazáson belül egyszerre csak az egyik nézet (Tervező vagy Adat) lehet megnyitva, viszont több alkalmazás (tábla, lekérdezés, űrlap, jelentés) is lehet egyszerre megnyitva.
Adatbázis létrehozható a File/New Database Fájl/Új Adatbázis paranccsal, új adattábla az Insert/Table Beszúrás/Tábla paranccsal. Adattábla importálható (pl. Excel munkafüzetből) a File/Get External Data/Import Fájl/Külső Lekérdezés/Importálás paranccsal.
Új adattábla esetén először a Mezőneveket (Field Name) kell megadni. A mezőnév max. 64 karakter lehet. A második oszlopban (Data Type/Adattípus) kell kiválasztani a mező típusát: Text/Szöveg, Number/Szám, Date/Time/Dátum/Idő, Memo/Feljegyzés, Currency/Pénz, Yes/No/Igen/Nem, OLE Object/OLE (Csatolt) Objektum, AutoNumber/Számláló. A harmadik oszlopban (Description/Leírás) adhatunk rövid leírást a mezőről.
Az alsó részben állíthatóak be a kijelölt mezőre vonatkozó mezőtulajdonságok. Ezek a következőek:
Mezőméret (Field Size): A szövegmező mérete (max. 255 karakter), vagy a szám adattípusa adható meg. Szám típusok: Byte/Bájt (0-255), Integer/Egész (+/-32768), Long Integer/Hosszú Egész (+/- 2 milliárd), Single/Egyszeres (+/- 1038), Double/Dupla (+/- 10308). Feljegyzés (Memo) adattípusban 65 ezer karaktert is lehet használni – a mezőméretet itt nem kell meghatározni.
Formátum (Format): Az adatok megjelenési módját adja meg. A szám, pénznem és a dátum formátumai adott listából választhatóak. Szöveg és feljegyzés esetén például használhatóak:
> nagybetűs lesz
< kisbetűs lesz
-@@-@@ a szöveg betűi a megadott formában lesznek (buda-pe-st)
[Kék] a szöveg kék színű lesz
; után az üres mezőbe kerülő szöveg adható meg
Tizedeshelyek (Decimal Places): A kijelzett tizedesjegy száma adható meg (0-15)
Bemeneti Maszk (Input Mask): Csak az itt megadott maszknak megfelelő adatok adhatóak meg. Az itt beállított formátumban jelenik meg a bemenő érték. Három adatot kell megadni, egymástól pontosvesszővel elválasztva: 1. A maszk formátuma; 2. 1 vagy 0 – ha 0 akkor a maszk elválasztó karakterei is részei a mező értékének, ha 1 akkor nem; 3. a hely-jelölő karakter (ez alapértelmezésben _ ).
Karakterek:
0 – szám, kötelező
9 – szám vagy space, nem kötelező
# – szám, +, -, space, nem kötelező
L – betű, kötelező
? – betű, nem kötelező
A – betű vagy szám, kötelező
a – betű vagy szám, nem kötelező
& – karakter, kötelező
C – karakter, nem kötelező
< – az ezt követőek kisbetűk lesznek
> – nagybetűk lesznek
! – jobbról balra lehet kitölteni
\ – ezutáni karakter megjelenik
Példa: (999) 000-0000;0;"*"
Cím (Caption): Amikor a mezőnév címfeliratként jelenik meg (űrlapon, jelentés-címfeliratként… ) ez a megadott cím jelenik meg.
Alapértelmezett érték (Default Value): A mezőben ez az érték jelenik meg alapértelmezésként.
Érvényességi Szabály (Validation Rule): Adatbeviteli szabályokat meghatározó kifejezés. Pl: >0
Érvényességi szabály a táblára is beállítható (Nézet/Tábla tulajdonságai), pl. hogy az egyik mező értéke mindig nagyobb, mint egy másik mezőé.
Érvényesítési Szöveg (Validation Text): Érvénytelen adat beírásakor megjelenő szöveg.
Kötelező (Required): Itt állítható be, hogy kötelező-e ebbe a mezőbe értéket beírni.
Nulla Hosszúság Engedélyezése (Allow Zero Length): Itt állítható be, hogy szövegben lehet-e a mezőben nulla hosszúságú szöveg.
Indexelt (Indexed): A mezőre vonatkozó indexelés.
Egy adattáblához egy vagy több index rendelhető. Egy index az adattábla egy vagy több mezőjét tartalmazza, tehát az az adattábla egy részét mutatja. Egy index létrehozható a View/Indexes Nézet/Indexek paranccsal (vagy a ikonnal lehet az index-szerkesztőbe kerülni), majd az Index Name/Indexnév megadásával. Az indexhez tartozó mezőket az Index táblázat Field Name/Mezőnév rovatában kell megadni. Ha egy indexhez több mezőnév tartozik, akkor csak az első mezőnév mellett kell kitölteni az Indexnév rovatot. A mezők rendezésének irányát lehet megadni a Sort Order/Rendezési Sorrend rovatban.
Az index tulajdonságait az Index táblázat aljában lehet megadni, mikor az első mezőnév sor aktív (ahol az index neve található). Ha az index Primary/Elsődleges (kulcs) tulajdonságú, akkor a táblázatban az itt szereplő mezők lesznek az elsődleges kulcsok, a rekordok fő rendező adatai. Ezek a mezők nem tartalmazhatnak különböző adatokat, tehát az index az Unique/Egyedi tulajdonsággal is rendelkezni fog, és nem tartalmazhat üres cellákat, tehát az Ignore Nulls/Null érték kihagyása tulajdonsággal nem rendelkezhet. Az index Unique/Egyedi tulajdonságát (tehát azt, hogy az indexben lévő mezők nem tartalmazhatnak azonos adatokat) úgy is be lehet állítani, hogy az index nem Primary/Elsődleges tulajdonságú. Az Ignore Nulls/Null érték kihagyása tulajdonság beállítása esetén az indexelt mező tartalmazhat üres cellákat, ha viszont ez a rovat a Nem értéket kapja, akkor csak tartalommal bíró cellák lehetnek a mezőben.
Az adattábla rekordjai az indexelt mezőknek megfelelő rendezésben fognak megjelenni.
Az adattáblák közti kapcsolatok meghatározása feltétlenül szükséges lekérdezések szerkesztéséhez. Az elkészített adattáblák közti kapcsolatokat a ikonnal (vagy Tools/Relationships Eszközök/Kapcsolatok) lehet szerkeszteni. A ikon segítségével lehet adattáblákat vagy elkészült lekérdezéseket helyezni a kapcsolatok közé. Kapcsolat létrehozásához az egyik adattábla egyik mezőnevét kell a neki megfelelő mezőnévhez húzni. Ezek a mezők Kapcsolómezők lesznek, amiken keresztül a megfelelő rekordok egymáshoz tudnak kapcsolódni.
A mezők közti kapcsolat lehet egy-az-egyhez (One-To-One), vagy egy-a-többhöz (One-To-Many) tulajdonságú. Előbbi esetben a mező minden egyes adata pontosan egy másik adattal áll kapcsolatban a másik mezőben. Az egy-a-többhöz típusú kapcsolat megengedi, hogy egy adathoz a másik mezőben több azonos adat tartozzon. Több-a-többhöz típusú kapcsolatot csak úgy lehet létrehozni, ha egy köztes adattáblát használunk, amivel egy-a-többhöz, illetve több-az-egyhez kapcsolatban állnak az eredeti adattáblák. Az Illesztési Tulajdonságokkal (Join Type) azt lehet meghatározni, hogy abban az esetben, ha az egyik vagy a másik kapcsolómezőben eltérő adatok vannak (amik közt nem lehet kapcsolatot létrehozni), akkor melyik adattáblából mennyi adat jelenjen meg (mindegyik, vagy csak amelyiknél létezik kapcsolat).
Az Enforce Referential Integrity/Hivatkozási Integritás Megőrzése bekapcsolásakor a kapcsolómezőkben lévő adatokat nem lehet megváltoztatni anélkül, hogy a változás ne hatna a vele kapcsolatban lévő másik mezőre. Alaphelyzetben a változtatást nem lehet végrehajtani. Ha a Cascade Update Related Fields/Kapcsolt Mezők Kaszkádolt Frissítése is be van kapcsolva, akkor a mező egy adatán végrehajtott változtatás (az adat átírása) megváltoztatja a másik mező kapcsolódó adatát/adatait.
Ha a Cascade Delete Related Records/Kapcsolt Mezők Kaszkádolt Törlése is be van kapcsolva, akkor egy rekord letörlésekor a kapcsolódó táblázatban a kapcsolódó rekordok is letörlődnek.
Lekérdezés-táblázatok (Queries)
Egy lekérdezés-táblázatban több táblázat között lehet összefüggést teremteni, több táblázat mezőit lehet megjeleníteni, valamint újabb mezőket lehet szerkeszteni a meglévő mezők, függvények és konstansok segítségével.
Új lekérdezés-táblázat létrehozásakor először azokat az adattáblákat, illetve már létező lekérdezés-táblázatokat kell hozzáadni a lekérdezéshez, melyeknek mezőit az új lekérdezés-táblázatban fel szeretnénk használni. A Show Table/Tábla hozzáadása párbeszéd-panelt a táblák hozzáadása után be lehet zárni (Close/Bezárás), illetve újra meg lehet nyitni a ikon segítségével. A beillesztett táblázat doboza a táblázat mezőneveinek felsorolását tartalmazza. Amelyik beillesztett táblázatra már nincs szükségünk, azt kijelölés után a delete gombbal törölhetjük.
A tervező nézet felső részében láthatóak a beillesztett táblák és a köztük lévő kapcsolatok, az alsó részben pedig a lekérdezés-táblázatban megjelenő mezők nevei és jellemzői.
A Field/Mező és a Table/Tábla rovatokban lehet kiválasztani a megjelenítendő mezőt. A mezők közül a csillaggal jelzett az adott adattábla minden mezőjét megjeleníti a lekérdezésben. A Sort/Rendezés az adott mező szerint rendezi Descending/Csökkenő vagy Ascending/Növekvő rendbe a lekérdezés-táblázatot. Elsődlegesen az elsőnek megjelenő mező rendezési sorrendje számít – a mezők sorrendjét áthelyezéssel lehet változtatni. Nem kell feltétlenül minden kiválasztott mezőt megjeleníteni a lekérdezés-táblázatban, például ha egy mezőt csak azért helyezünk be, hogy azzal számolni tudjunk. Ilyenkor ki lehet kapcsolni a Show/Megjelenítés kapcsolót.
A Criteria/Feltételnél szűrési feltételeket lehet meghatározni, például, hogy a lekérdezés-táblázat csak egy megadott értéknél nagyobb értékeket mutasson egy mező adatai közül, vagy egy adott adatot ne mutasson (<> - nem egyenlő). Az egy sorban lévő feltételek között logikai és, az egymás alatt lévő feltételek között logikai vagy kapcsolat van.
Jobb egér-gombbal (vagy a View/Nézet menüpontban) jeleníthető meg a Total/Összesítés sor. Itt a Group by hatására a mező adatai közül mindegyik adat csak egyszer fog megjelenni a lekérdezés-táblázatban. Azokkal a rekordokkal, amelyikben azonos adat szerepel (ebben a mezőben) különböző műveleteket lehet végezni ugyancsak a Total/Összesítés rovatban – az azonos adathoz tartozó értékek összegét (sum), átlagát (avg), minimumát (min), maximumát (max), vagy az adatok számát (count) lehet megjeleníteni.
A Field/Mező rovatra jobb-egérgombbal kattintva hívható elő a Build/Szerkesztés, amivel szerkesztett mező készíthető meglévő táblázatok vagy lekérdezések mezőinek, illetve konstansok és függvények segítségével.
Ha a fönti részben a kiválasztott táblák kapcsolómezői közt nincs még meghatározva a megfelelő kapcsolat, azt itt is meg lehet adni, ugyanúgy, mint a Relationships/Kapcsolatok szerkesztésénél.