Lángoló álmok

E hét szerdáján, hajnali öt óra négy perckor eddig ismeretlen okokból ki-gyulladt a Budapest Sportcsarnok. A tűzoltók maximális erőbedobással harcoltak a lángok ellen, de így is csak 3 óra alatt tudták megfékezni a tüzet. Négy füstmérgezésen kívül nem történt személyi sérülés, viszont a BS anyagi kára 1.8 milliárd forintra rúg.

Az épületet már a negyve-nes években megálmodták, ám az első konkrét lépések 1974-ig várattak magukra, amikor a Népstadion és Intézményei megbízta a Budapesti Városépítő Ter-vező vállalatot a Hungária körút, Stefánia út, Ifjúság útja, Kerepesi út által hatá-rolt terület rendezési tervé-nek elkészítésével. Úgy határoztak, hogy egy új sportcsarnokot, egy 600 ágyas szállodát és egy távolságibusz-pályaudvart kell építeni. Az eredeti elképzelés szerint az új budapesti létesítmény hű másolata lett volna a minszki sportpalotának. Műszakilag a több, mint 100 méter átmérőjű tér áthidalása jelentette a leg-nagyobb feladatot. Ehhez három mintát vizsgáltak: a bécsi Radhalle szerkezetét, ahol 125 méteres átmérőt hidaltak át, a másik válto-zat az oregoni Memorial Coliseum építésénél alkal-mazott megoldás, míg a harmadik a szentpétervári Jubileumi Sportpalota ese-tében alkalmazott kábelte-tős szerkezet. A választás végül ez utóbbira esett. Az építkezés 1978. március 1-jén kezdődött meg. A terve-zett költségvetés közel 1,8 milliárd forintot tett ki. Az építkezés minden tekintet-ben újszerű volt Magyaror-szágon, már az állványzat is rendhagyó módon készült el. Különleges volt például az a 400 négyzetméter alapterületű 18 méter ma-gas mozgóállvány, amelyet a küzdőtéren helyeztek el; nem mindennapi konstruk-ció volt a 20 méter magas, síneken mozgatott állvány, a kerengőn vagy a lelátó-rész fölé helyezett függőáll-vány. A tetőszerkezet 1979 májusában került a helyére, ekkor lehetett alóla lebon-tani az állványzatot, 1982-ben pedig az intézmény átadására került sor. A sportcsarnok az első évek-ben számos nagyszabású eseménynek adott otthont: asztalitenisz EB, női kézi-labda-vb, női kosárlabda EB stb.

Aztán jött a katasztrófa. Szerdán hajnalban kigyul-ladt az épület. Különösebb személyi sérülés nem tör-tént, csak néhány rendőr szenvedett gyenge füstmér-gezést. A kűzdőtér, ahol a karácsonyi vásár felszerelé-sei is vannak, teljes kiégett, csakúgy mint az öltözők és a második szint. A Sport-csarnok födémszerkezete az óriási hőterhelés miatt teljesen beszakadt, a folyosón található irodák kiég-tek. Közvetlen omlásve-szély áll fenn a létesítmény környezetében, az alagsor-ban tárolt freongáz-palackok nem jelentenek veszélyt.

Nem volt megfelelő hő- és füstelvezető rendszer az épületben, ráadásul a tűz-jelző rendszer nem volt bekötve a tűzoltóságra, s emiatt a tüzet a Sportcsar-nok portása jelezte telefo-non. A BRFK Vizsgálati Osztályának elsődleges jelentése szerint sem a szándákosság, sem a gon-datlanság, sem az elektro-mos zárlat nem zárható ki. Mire az első tűzoltók kiér-tek a jelzést követő 5. percere, addigra a legfelső szinten kiterjedt lángten-gerrel találkoztak, és a küzdőtér teljes terjedelmé-ben égett. A rendőrség vizsgálata arra is kiterjed, hogy megállapítsák, mi miatt jelezték késve a tüzet. A fővárosban nem ez az egyetlen közintézmény, amelynek tűzvédelmi rend-szere az építéskor még megfelelt a kor követelmé-nyeinek, de mára már el-avult.

Szerda 11 órakor a kör-csarnokban a károsult áru-soknak tartott rövid eliga-zítást Dénes Ferenc, az Ifjúsági és Sportminisztéri-um sportügyekért felelős helyettes államtitkára. A minisztérium felvállalja az árusok kártalanítását, és a megmaradt áruk értékesíté-sének további költségeit. Az épületben 400-410 kereske-dőnek volt standja, leg-többjüknek nincs biztosítá-sa. Az üzletek kára 1-2 millió forinttól akár 10-15 millió forintig terjed. A minisztérium csütörtök reggelre hívta össze a káro-sultakat.

Halasi Jenő alezredes, a tűzoltóság ügyeletese el-mondta, hajnali öt óra óta 118 tűzoltó 31 kocsival dolgozott a lángok megfé-kezésén. Közölte: a szinte teljesen kiégett épület mint létesítmény megsemmisült. A rendőrség lezárta a csar-nok körüli területet. A tűz keletkezésének okát szak-értők bevonásával vizsgál-ják - mondta Bleszity János országos tűzoltóparancs-nok, hozzátéve, hogy je-lenleg a tanúkat, a sze-mélyzetet hallgatják meg. Véleménye szerint a tűz keletkezésének bármilyen oka lehet.

A Budapest Sportcsarnokra nem kötöttek biztosítást - mondta Molnár Zoltán, a Népstadion és Intézményei (NSI) igazgatója. Tudomá-sa szerint ez nem egyedi eset az állami tulajdonban lévő középületeknél. Mint mondta: az épület tűzvé-delmére és felszerelésére "kemény pénzeket fordítot-tak", mégsem a berendezé-sek, hanem a sportcsarnok személyzete jelezte a tüzet. Megemlítette, hogy az épületben éppen két napja tartottak tűzvédelmi bejá-rást a karácsonyi előkészü-letek miatt, és mindent rendben találtak.

Feltehetőleg több milliárd forintnyi a kár a Budapest Sportcsarnokban a szerdán hajnalban keletkezett tűz nyomán - nyilatkozta Dénes Ferenc, az ISM helyettes államtitkára. Közölte: mi-nél hamarabb fel kell mérni a károkat és át kell tekinte-ni, milyen tervezett esemé-nyek áttelepítéséről szüksé-ges gondoskodni. Megerő-sítette, hogy az épület nincs biztosítva. Közölte, hogy a sportcsarnokot állami pénzből hozzák majd rend-be. Tájékoztatása szerint a kárfelmérés és a halasztha-tatlan intézkedések megté-tele érdekében erőforráso-kat kell átcsoportosítani. Emellett a kárfelmérés eredményét minél előbb szeretnék a kormány elé terjeszteni, hogy döntés születhessen a kormányzati lépésekről. Deutsch Tamás sportminiszter válságfóru-mot hoz létre, és a kormány elé terjeszti rekonstrukciós javaslatait.

A sportcsarnok újjépíthető, mert a hajnali tűzben nem sérültek meg szerkezeti elemei, mondta a létesít-mény tervezője, Kiss István. Annak a 400 kereskedőnek, akinek standja a tűz mar-talékává vált, a BNV terü-letén biztosít árusítóhelyet a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara.

A fővárosi önkormányzat a jövő évtől tovább szigorodó pénzügyi helyzetében nem tud részt vállalni a tűz martalékává lett, állami tulajdonú Budapest Sport-csarnok újjáépítésében - nyilatkozta a főpolgármes-ter. Demszky Gábor közöl-te: az állami megszorító intézkedések miatt Buda-pestnek elsődlegesen a hiány kezelésére kell töre-kednie. Abban azonban segíteni kíván a főváros, hogy a sportcsarnokba szervezett karácsonyi vásárt más helyszínen tarthassák meg.
Kovács László, az MSZP elnöke megjegyezte, Lágy-mányoson van egy befeje-zetlen sportcsarnok mely-nek megépitéséhez hozzá-vetőleg 1 milliárd forint kell. Befogadó képessége természetesen kisebb, de átmeneti megoldásnak jó lehet. Mindenképen hatpárti egyeztetést kezde-ményezünk a gyors megol-dás érdekében. A frakció-vezetés javasolni fogja a képviselőcsoport tagjainak, hogy ajánlják fel a parla-ment által kedden jóváha-gyott 13. havi fizetésüket a Budapest Sportcsarnok újjáépítésére.

Farkas Attila
Marjai Kriszta