lirc.jpg (4117 bytes)

Általános IRC ismeretek

Az IRC egy olyan program, amivel élőben lehet "beszélgetéseket" folytatni a billentyűzeten keresztül a világ minden részén levő emberekkel. Az IRC-n beszélgető-csatornák (channels) vannak. Ha egy ilyen csatornához csatlakozol, láthatod, hogy az ott "lévő" emberek mit írnak egymásnak, és te is írhatsz rögtön nekik - és mindezt online, tehát élőben, azonnal.

Csatlakozás az IRC-re

IRC-t segédprogramokkal lehet használni, ilyenek például a pIRCh, vagy a mIRCh. A programok elindítása után általában (egy login paranccsal) meg kell adni a nevedet (ritkán adják meg az emberek itt a valódi nevüket), valamint azt a becenevet (nick), amit a csevegés során használni szeretnél. Meg kell még adni egy IRC szervert is, amin keresztül használni tudod a csatornákat.

IRC szerverek

Az IRC szerverek központi szerverekhez csatlakoznak. Ezek a központi szerverek működtetik a csatornákat, két központi szerveren nem ugyanazok a csatornák találhatóak.

Az európai szerverek általában az IRCNet nevű központi szerverrel állnak kapcsolatban.

Magyar szerverek:

  • irc.bme.hu

  • irc.sote.hu

  • irc.internetto.hu

A nagyobb központi szerverek még az EfNet, az Undernet és a Chatnet.

A szerverek megadásánál a nevükhöz még hozzá kell tenni a :6667 jelet, mivel ez jelzi, hogy a szervernek az IRC-s portját szeretnéd használni (tehát pl. irc.bme.hu:6667).

Belépés a csatornákra

Miután csatlakoztál egy szerverhez az kiírja a szükséges tudnivalókat, majd várja, hogy kiadd a parancsokat. A program alsó részében található rubrikába lehet beírni a parancsokat (ezek mindig / jellel kezdődnek) és ugyanide kell írni azt a szöveget, amit meg akarsz jelentetni a csatornán (miután beléptél) csak természetesen / jel nélkül.

A /join csatornanév paranccsal lehet egy megadott csatornához csatlakozni. Egyes IRC programoknál illetve szervereknél szükséges # jelet tenni a csatornanevek elé.

Amennyiben egy olyan csatornához csatlakozol ahol nincsen senki, úgy te magad hozod létre a csatornát.

További fontos IRC parancsok

/list - kilistázza a központi szerveren lévő csatornákat

/nick újnév - új becenév megadása

/leave - a csatorna elhagyása

/quit - kilépés az IRC-ből

/whois becenév - információkat ad a megadott becenevű felhasználóról

/help - segítségkérés a használható parancsokról

/query becenév - közvetlen beszélgetés kezdeményezése egy felhasználóval

A grafikus IRC programokon (pirch, mirch) ehelyett elég ha az illető nevére duplán kattintasz. Ilyenkor a csevegés kétszemélyessé válik egy privát csatornán, amihez más nem csatlakozhat.

A csatorna operátorok

Általában minden csatornán van egy vagy több operátor. Őket úgy lehet felismerni, hogy egy @ jel (op) van a nevük előtt. Ha valaki elsőnek csatlakozik egy csatornához, akkor automatikusan operátor lesz. Újabb operátorokat csak ő tud "kinevezni". Az operátor uralja a csatornát, onnan bárkit bármikor eltávolíthat (persze ezt csak nyomós okkal szokták megtenni), ő adhatja meg a csatorna címét, ami a felső fejlécben szokott megjelenni.

Az operátor parancsai:

/topic szöveg - a csatorna nevének megadása

/kick becenév - felhasználó kirugása a csatornáról

/mode csatornanév paraméter - a csatorna különböző jellemzőinek beállítása

Botok

A legtöbb állandóan létező csatornán létezik egy (vagy több) bot (robot). Ez egy állandóan működő számítógépes program, mely vezérli a csatornát. A botnak is lehet parancsokat adni, de általában nem mindenkinek.

Botokat azért szoktak telepíteni a csatornákra, hogy a csatornán ő állandóan jelen legyen operátori jogokkal, és a bot telepítőjének is meg tudja adni ezeket a jogokat, amikor az illető belép. A botot nem lehet megkülönböztetni elsőre a többi felhasználótól. Ugyanúgy ő is egy becenévvel rendelkezik. Néha szövegeket is küld a csatornára, sőt, esetleg válaszolhat is.

IRC telneten keresztül

Amennyiben egy UNIX rendszert használsz, ott (esetleg) létezik egy irc parancs, amivel az IRC-t nem grafikus módban lehet használni. A parancs kiadása után a program automatikusan kiválaszt számodra egy irc szervert (amit a rendszergazda meghatározott) és be is léptet.

Neked csak a becenevedet kell megadni a /nick paranccsal. Itt ugyanazok a parancsok használhatóak, mint a grafikus IRC programoknál, viszont egyszerre csak egy csatornán tudsz jelen lenni és csak egy emberrel tudsz személyesen kommunikálni, szemben a pirch vagy a mirch programokkal, ahol sok-sok ablakot nyithatsz különböző szerverek, csatornák és személyek részére.

A UNIX rendszerben használt irc programban nincs lehetőséged arra, hogy ne a saját e-mail címedet használd egy kitalált e-mail cím helyett.

 

hflag.jpg (439 bytes)IRC help (Pisztácia)
IRC-sek

floppy.jpg (414 bytes)PIRCH (1,7 MB)
MIRC (1 MB)

netlogo.jpg (1407 bytes)

IRC parancsok