joe

Joe's Own Editor - szövegszerkesztő

Szintaxis

joe [globális kapcsolók] [ [lokális kapcsolók] fájlnév ]...

Leírás

A JOE egy ASCII szöveg képernyőszerkesztő. Rendelkezik "üzemmód nélküli" felhasználói felülettel is, ami hasonlít számos jól ismert, felhasználóbarát PC-s szerkesztőre. A Micro-Pro WordStar és a Borland "Turbo" nyelvek ismerői otthon fogják érezni magukat benne. Ezen kívül a JOE egy teljesfunkciós UNIX képernyőszerkesztő, és sok segédeszközt nyújt program- és szövegszerkesztésre.

A JOE ingyenes szoftver, szabadon terjeszthető és módosítható a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License-ben leírtak szerint. A szerző nem tervezi kereskedelmi vagy shareware programmá alakítását. Az Internetről anonymous FTP-vel letölthető a következő helyről: ftp.std.com, fájl: src/editors/joe*.tar.Z.

Használat

A szerkesztő indításához gépelje be, hogy joe. Ezt követheti igény szerint egy vagy több szerkesztendő fájl neve. Minden egyes fájlnév elé be lehet írni lokális kapcsolókat (lásd az alábbi lokális kapcsolók táblázatot). Az egész szerkesztőre vonatkozó globális kapcsolókat is be lehet írni a parancssorba (lásd az alábbi globális kapcsolók táblázatot). Ha új fájlt szerkeszt, megadhatja annak nevét a szerkesztő betöltésekor is, vagy a szerkesztőben, mentéskor. A fáljnevek módosított megadása is engedélyezett, mely lehetővé teszi a programkimenet, standard kimenet/bemenet, fájlrészek és eszközök szerkesztését. Részletekért lásd az alábbi Fájlnevek részt.
A szerkesztőben begépelhet szöveget, illetve használhat speciális vezérlőkarakter-sorozatokat más szerkesztési feladatok elvégzésére. A vezérlőkarakter-sorozatok leírását megtalálhatja ezen man-oldal folytatásában, vagy a szerkesztőben, ha beüti a ^K H sorozatot a segítségért.
És most néhány homályos számítógépes lecke:
A ^ azt jelenti, hogy lenyomva kell tartani a Control billentyut, amíg a másik billentyut leüti (ugyanúgy, ahogy a nagybetuknél a Shift billentyu muködik). Néhány vezérlőkarakter-sorozatra saját billentyu is van, így azokhoz nem kell lenyomni a Control billentyut: a ^[ helyett az ESC, a ^? helyett a Del, a ^H helyett a Backspace, a ^I helyett a Tab, a ^M helyett a Return vagy az Enter, a ^J helyett pedig a Linefeed használható. Néhány billentyuzeten bajos lehet egyes vezérlőbillentyuk használata. A ^_, a ^^ és a ^@ általában begépelhető a Shift lenyomása nélkül is (azaz próbálja ki a ^-, ^6 és ^2 sorozatokat). Más billentyuzetek esetleg kiosztják ezeket más billentyukre. Próbálja ki a ^., ^, és ^/ sorozatokat. A ^SPACE általában használható a ^@ helyett. A ^\ és ^] sorozatokat sok kommunikációs program értelmezi, például a telnet és a kermit is. Általában csak le kell ütni kétszer a billentyut ahhoz, hogy átmehessen a kommunikációs programon.
Ha beütötte a ^K H sorozatot, megjelenik a képernyő tetején az első segítségablak. Ettől függetlenül továbbra is gépelhet és szerkesztheti a szöveget. A többi címszó eléréséhez üsse be a ^[< és ^[> sorozatokat (azaz ESC < és ESC >). A segítségablak eltüntetéséhez használja a ^K H sorozatot.
Testreszabhatja a billentyuzetkiosztást, a segítségképernyőket és néhány más beállítást, ha lemásolja a JOE inicializációs fájlját (általában /usr/local/lib/joerc) saját könyvtárába .joerc néven, és módosítja. Lásd az alábbi joerc részt.
A JOE e-mail és News alapértelmezett szerkesztőként való használatáért át kell állítania az EDITOR és VISUAL környezetváltozókat a shell inicializációs fájljában (.cshrc vagy .profile), hogy a JOE-ra mutassanak (a joe általában a /usr/local/bin/joe útvonalon érhető el).
Lehet, hogy be kell még állítania néhány homályos meghívási paramétert, különösen akkor, ha munkaállomás-képernyője nem úgy frissít, ahogy kellene. Lásd az alábbi Környezetváltozók részt.

Parancssor opciók

Az alábbi globális opciókat a parancssorban lehet beállítani:

-asis
A 127 feletti kódú karakterek egy az egybe lesznek elküldve, nem pedig mint a a 128 alatti neki megfelelő karakter. Ha ez nem muködik, ellenőrizd a szervert.
-backpath path
Bekapcsolásakor a backup file-ok a meghatározott könyvtárba lesznek elmentve a mindenkori file eredeti könyvtára helyett.
-baud nnn
Beállítja a baud sebességet a terminál képernyőjének optimalizálásához. A Joe késéseket helyez be 19200 baud alatt, ami figyelmen kívül hagyja a tty buffert, és emiatt az előregépelés megszakítja a kiírást a képernyőre. Gördítőparancsok nem lesznek használhatók 38400 baud-on. Ez X-termináloknál, és egyéb olyan tty-knél hasznos, melyek nem soros vonalon kapcsolódnak.
-beep
Joe sípolni fog rossz parancsadáskor, illetve mikor a kurzor extremális elem mögé akar menni.
-columns nnn
A képernyő oszlopainak számát állítja be.
-csmode
Folytatólagos keresés: egy keresés után azonnal indított keresés megismétli az előző keresést ahelyett, hogy új stringet kérne be a kereséshez. Ez a ^[S és ^[R parancsokhoz hasznosak, illetve akkor amikor a Joe emacs -ként akar működni.
-dopadding
A Joe általában feltételezi, hogy van valamilyen áramlási kontroll közte és a tty között. Ha nincsen, akkor e beállítás hatására a joe extra ^@-kat ad a tty-nek a termcap alatt meghatározottak szerint. Az extra ^@-k lehetővé teszik, hogy a terminál behozza lemaradását hosszú terminálparancsok után.
-exask
Bekapcsolásakor a ^KX ellenőrzi a file nevét amibe írni fog.
-force
Ellenőrzi, hogy a file utolsó sorában van soremelés és csak ekkor ment.
-help
Bekapcsolásakor a szövegszerkesztő a help ablakkal fog indulni
-keepup
Alapesetben az oszlopszám és a státusz sor control-billentyu prefix meői egy másodpercet késnek a CPU fogyasztás csökkenése érdekében. Ha ez a kapcsoló be van kapcsolva, akkor minsen egyes billenyunyomás után frissülnek.
-lightoff
Blokkműveletkor a blokk nem lesz kiemelve.
-lines nnn
A sorok számát állítja be.
-marking
A szöveg a ^KB and the cursor is highlighted (use with -lightoff and a modified joerc file to have drop-anchor style block selection).
-mid
Bekapcsolásakor ha a korzor kimozdul az ablakból, az ablak úgy tolódik el, hogy a kurzor a képernyő közepére kerüljön. Ez lassú termináloknál javasolt, melyeknek nincs scroll parancsuk.
-nobackups
Megakadályozza a backup-ok készítését.
-nonotice
Megakadályozza a másolási jog kiírását a szövegszerkesztő indulásakor.
-nosta
Ez ad lehetőséget arra, hogy a legfelső állapotjelző vonalat eltüntessük. Jól jön, amikor csak a szöveget szeretnénk látni a képernyőn, vagy ha vt52-est használunk.
-noxon
Ez a ^S/^Q folyamatokat kísérli meg leállítani. Akkor hasznos, amikor a joe WordStar-ként vagy EMACS-ként akar viselkedni.
-orphan
Ha ezt a funkciót használjuk, a parancssor extra fájljai kihasználatlan bufferekben lesznek tárolva extra ablakok helyett. Akkor hasznos, mikor a joe EMACS-ként próbál mukődni.
-pg nnn
Ez határozza meg a PgUp/PgDn (^U/^V) után megtartandó sorok számát. -l hozzáadása esetén a fél ablakot megtartja.
-skiptop nnn
Hogy ne használja a képernyő felső néhány sorát. Ezt akkor tudjuk jól használni, amikor a joe-t BBS szerkesztőként használjuk.

Ezen lehetőségek mindegyikét meghatározhatjuk a joerc fájlban is. Sőt, a NOXTON, BAUD, LINES, COLUMNS és a DOPADDING funkciókat környezetváltozókkal is beállíthatjuk.
A most következő lehetőségeket a parancssor fájlnevei előtt definiálhatjuk:

+nnn
A kurzor a megadott vonalra ugrik.
-wordwrap
A joe eltünteti az utolsó szót, mikor a jobb margó mögé írsz.
-autoindent
Mikor egy lezárt sorban ütsz RETURN-t, a sorlezáró jel a következő sorba másolódik.
-overwrite
Gépelés közben ráír a már létező karakterekre, ahelyett, hogy eléjük Tenné a begépelt új karaktereket.
-lmargin nnn
A bal margó állítására.
-rmargin nnn
A jobb margó állítására.
-tab nnn
A tabulátor állítására.
-indentc nnn
Az elválasztó karakter állítására ^K, és ^K leütésére. (32 a SPACE-re, és 9 a TAB-ra.)
-istep nnn
A sortörés méretének állítására ^K, és ^K leütésére.
-linums
Minden sor elé kiírja a sorszámot.
-rdonly
A fájl csak olvasható.
-keymap name
A joerc fájl egy nem rögzített részét használja a billentyukiosztására.

Ezeket a lehetőségeket akár a joerc fájlban is beállíthatjuk. A fájlok kiterjesztésétől függőre is beállíthatóak. A progarmok (.c, .h vagy .p kiterjesztéssel) általában lehetővé teszik az automatikus tördelést. Hasonlóképpen a szóelrejtés is általában lehetsés a fájlokban, de az rc fájlok ezt nem teszik lehetővé.

Szerkésztesi feladatok

Alapvető Szerkesztés

Amikor betűket gépelünk be a szövegszerkesztőbe ezeket beleteszi a file-ba amit szerkesztünk ( vagy hozzá írja, ha a kurzor a file végen volt. ). Ez a szövegszerkesztő, normális muködése. Ha létező szöveget akarunk kicserélni akkor ezt a helyettesítes előtt vagy után ki kell törölnünk. A Backspace gombot használhatjuk a szöveg törlésére: mozgassuk a kurzort a törölni kívánt szöveg jobb oldalára majd nyomjunk nehányszor Backspace -t.
Nyomjuk meg az Enter vagy Return gombot, hogy sortörés-t szúrjunk be. Például, ha a kurzor a sor közepén van és Return-t nyomunk, akkor, azt a sort ketté töri, és a kurzor a második elején jelenik meg . Nyomjunk Backspace -t egy sor elején, hogy kiküszöböljük a sortörést.
A nyilakkal tudunk a file-ban mozogni. Ha a billentyuzeten nincsenek nyíl billentyuk (vagy valamilyen okból nem muködnek), akkor használjuk a ^F -t az előre (jobbra), ^B -t vissza (ballra), ^P előző sorba(föl), és ^N következő sorba (le) mozgásra. A jobb és ball nyilak egyszeruen egy betuvel előre vagy vissza ugranak a szövegben: ha egy sor elején volt a kurzor, és balra lepünk, akkor az előző sor végé jutunk. A le és föl nyilak annyi karaktert lepnek előre és vissza, hogy a kurzor abban az oszlopban jelenjen meg amelyikben az eredeti sorban volt.
Ha be akarjuk szúrni a szöveget akkor a TAB -t használhatjuk. Ez egy speciális vezérlő karaktert helyez el a szövegben amitől, az ezt követő karakter a következő TAB STOP -nál kezdődik. TAB STOP-ok alapértelmezésben 8 oszloponként vannak, de ezt a ^T D -paranccsal meg lehet változtatni. PASCAL és C programozók gyakran használnak 4 oszloponként TAB STOP-okat.
Ha valamilyen okból a terminál képe összezavarodik (pl, levél érkezésről kapunk értesítést ), akkor a szövegszerkesztő a ^R -parancsra frissíti a képernyőt.
Sok más billentyuvel törölhetünk szöveget és mozoghatunk a file-ban. Például nyomjunk ^D -t, hogy azt a karaktert töröljük amin állunk, ne a mögöttelévőt, mint a Backspace. ^D is törli a sortörést, ha a kurzor a sor végén volt. A ^Y kitörli a teljes sort amiben a kurzor van, a ^J a kurzor pozíciójától a sor végéig.
A ^A parancsra a kurzor a sor elejére ugrik. A ^E parancsra a kurzor a sor végére ugrik. Nyomjunk ^U vagy ^V -t és a kurzor fél képernyőt föl vagy le ugrik . Ez azt jelenti, hogy a képernyő mozog, de a kurzor egy helyben marad a képernyőn. Nyomjunk ^K U vagy ^K V -t hogy a kurzort a file elejére vagy végére állítsuk. A szövegszerkesztő help -jében mégtöbb parancsot találunk mozgásra és törlésre.
Ha egy hibát követünk el ^_ paranccsal "törölhetjük" azt. A legtöbb billentyuzeten csak lenyomjuk a ^- -t, hogy megkapjuk a ^_ -t de néhányon egyidejuleg a Shift -t és Control -t kell lenyomni, hogy megkapjuk. Ha túl sokat "töröltünk" , akkor visszahozhatjuk az eredeti szöveget a ^^ paranccsal (^6 a legtöbb billentyuzeten).
Ha a file egyik részét szerkesztjük, de ideiglenesen egy másik részét nézzük akkor a ^K - paranccsal juthatunk vissza ez eredeti helyre. Ez a parancs valójában visszavisz az utoljára szerkesztett helyre. A ^K - és ^K =, parancsokkal több ilyen helyre is elugorhatunk, illetve a "törölt" és "visszahozott" szövegek helyére is ugorhatunk.
Ha a file szerkesztését befejeztük, a ^K X paranccsal tudunk kilépni. Ekkor a program rákérdez egy filenév -re, ha eddig nem neveztük el a file-t amit szerkesztettünk.
A file szerkesztésekor valójában a filenak csak egy másolatát szerkesztjük. Így ha úgy döntünk, hogy nem szeretnénk menteni a változásokat, akkor a ^C paranccsal kiléphetünk mentés nélkül.
Ha szerkesztjük a file-t és elmentjük a változásokat, akkor az aktuális könyvtárban keletkezik egy biztonsági másolat egy ~ -vel a filenév végén, ami az eredeti verziót tartalmazza.

Szó kezelés és formázás

Ha egy C vagy PASCAL nyelvu file-ban a képernyő jobb széle mellett gépelünk akkor a képernyő követni fogja a kurzor mozgását. Ha egy hagyományos file-ban (amely neve nem vegződik .c, .h, .p -re)gépelünk a képernyő jobb szélén akkor a JOE automatikusan átteszi az utolsó szót a következő sor elejére, hogy ne kellejen Return nyomni. Ezt hívják szó-kezelési módnak. A Szó kezelés ki-be kapcsolható a ^T W paranccsal. A JOE konfigurációs file-ja általában úgy van beállítva, hogy ezt a módot használja a nem-program file-okra. Ezt és egyéb beállításokat a joerc file-ban lehet változtatni.
A szókezelési módon kívul a JOE nem kezeli automatikusan a bekezdéseket, mint más szövegszerkesztők. Ehelyett ha, egy bekezdést formázni akarunk akkor használjuk a ^K J parancsot. Ez a parancs az aktuális bekezdést úgy formázza, hogy minden sorba a lehető legtöbb karakter kerüljön. Ebben az esetben a bekezdés egy olyan egység amit két üres sor határol.
A margókat amiket a JOE a szó kezelésre és formázásra használ a ^T L és ^T R parancsokkal lehet állítani. Ha a baloldali margó nem egyre van beállítva akkor a sor elején történő gépelésnél a kurzor rögtön a bal margóhoz ugrik.
Ha egy sort a margókon belul középre akarunk tenni, akkor ezt a ^KA paranccsal tehetjük.

Átírás mód

Néha fárasztó lehet a korábbi szöveg törlése, mielőtt, vagy miután új szöveget viszünk be. Ez történik pl. mikor megváltoztatunk egy táblázatot és az oszlopot a táblázatban jobbra akarjuk igazítani. Ha ez előfordul akkor az editort átírás módba lehet kapcsolni a ^T T billentyukkel. Amikor az editor ilyen módban van, akkor a begéplet karakterek felváltják a már meglevőket, ahogy ezt egy idealizált írógép is tenné. Tehát, a Backspace billentyu egyszeruen balra lép egyet, balra-törlés helyett, feltéve, hogy a kurzor nem a sor elején áll. Az átírás mód nem kimondottan illik az elektronikus szövegfeldolgozás jellegéhez, ezért javallt visszakapcsolni beszúrás módba, amint lehetséges, a már ismert ^T T kombinációval.
Ha átírás módban mégis be kell szúrni valamit, üssük le a ^@. This billentyut, ami egy szóköz karaktert illeszt a szövegbe.

Vezérlő (kontrol)- és meta karakterek

Minden karaktert egy szám reprezentál. Pl. az 'A' betü kódja 65, míg mondjuk az '1' karakteré 49. Minden látható jel kódja a 32-126 intervallumba esik. (Ez a teljesen önkényes összerendelés a kódok és a jelek között az, amit ASCII karakterkód-tábla néven emlegetnek.) Az ezen az intervallumon kívül eső kódokhoz tartozó jelek csak ritkán jelennek meg a képernyőn, és közülük többnek is speciális jelentése van. Pl. a 10-es kódhoz tartozó jel a soremelést jelenti. Ezeket a speciális ún. kontrol karaktereket is be lehet gépelni úgy, hogy először leütjük a ` billentyut, majd egy karaktert ezek közül: @ A B C ... X Y Z [ ^ ] \ _, ahol a @,A,...,_ jelek rendre a 0..31 intervallum pontjait jelentik illetve a ? a 127-et. Pl. a ` J kombináció egy soremelés karaktert visz be a szövegbe, a ` I kombináció pedig egy TAB karaktert. Egy hasznos kontrol karakter a 12-es kódú jelhez: (` L), ami a legtöbb printeren az oldal tetejére ugrást jelenti. Nem szabad szem elől téveszteni azt a tényt, hogy a JOE ezt a jelet aláhúzott L betüként jeleníti meg. A 127-nél nagyobb kódú karaktereket, az ún. meta karaktereket, a ^\ kombinációval (ez 128-at ad hozzá az utána következő kódhoz), majd egy tetszőleges - akár vezérlő - karakter leütésével lehet bevinni. A JOE a 128-nál nagyobb kódú jeleket inverzben jeleníti meg. Bizonyos idegen nyelvek - amelyeknek több betü szerepel az abc-jükben, mint az angolban - a meta karaktereket használják kiegészítésként. Az editort ASIS (később tárgyalt) módba kell állítani ahhoz, hogy ezek a jelek változatlanul továbbítódjanak a terminál felé.

Promptok

Ha bármely fájlnév-beviteli promptnál leütjük a TAB billentyut, a joe megpróbálja kiegészíteni az addig begépelt szöveget, amennyire csak lehet. Ha nem tudja kiegészíteni teljesen, mert pl. több folytatási lehetőség is van, akkor hangjelzést kapunk. Ha ekkor ismét leütjük a TAB billentyut, akkor a JOE felsorolja a lehetséges folytatásokat, amikből a kurzorvezérlő nyilak, illetve a SPACE, vagy az ENTER segítségével választhatjuk ki a megfelelőt. Ha leütjük egy fájl nevének kezdőbetüjét, akkor az kiválasztottá válik, vagy ha több fájl is kezdődik a leütött karakterrel, akkor a kurzor ezek között fog körbejárni. Ha egy alkönyvtárat választunk ki, akkor annak a neve hozzáadódik a prompthoz, a tartalma pedig betöltődik a menübe. A Backspace billentyu megnyomásával visszakerülünk az előző alkönyvtárba.
A legtöbb prompt megjegyzi a beírt sorokat, amikből később a fel-, ill. lenyíl segítségével választhatunk.
A promptok valójában egyszeru egysoros, státuszsor nélküli ablakok, tehát bármely szerkesztő-parancs használható a bennük levő szövegen. Vagyis a "prompt history" tulajdonképpen a "prompt file" (az előbb említett ablak - a ford.) többi sorát jelenti, amiben akár keresni is lehet visszafelé a megszokott ^KF paranccsal.
Mivel a promptok ablakok, kapcsolgatni is lehet közöttük a ^K P, és a ^K N parancsokkal.

Hol vagyok?

Az aktuális sor-, oszlopkoordináta és karakter lekérdezéséhez üssük le a ^K SPACE kombinációt, ami a képernyő utolsó sorába írja az információkat. A karakter ASCII kódját is megtalálhatjuk itt. Azt is megtehetjük, hogy a sor- és oszlopkoordináta folyamatosan a képernyőn legyen, amihez a megfelelő escape-szekvenciát kell elhelyezni a joerc fájl "status line setup" sorába. Pontosabb információkért lásd a joerc fájlt.

Fájlműveletek

Az aktuális fájl mentése a ^K D kombinációval lehetséges, akár más néven is, mint ahogy a fájlt beolvastuk. Miután kimentettük, a ^K E kombinációval egy másik fájl betöltése és szerkesztése is lehetséges.
Ha a fájlnak csak egy részét akarjuk menteni, ahhoz lásd a Blokkok bejegyzést!
Az aktuális fájlba egy másik fájl beszúrása is lehetséges a ^K R kombinációval.

Az editor ideiglenes felfüggesztése

Az editor ideiglenes elhagyásához és a shellhez való visszatéréshez üssünk ^K Z-t! Erre akkor lehet szükség, ha pl. egy e-mail-re akarunk válaszolni, vagy man oldalt akarunk olvasni, stb. Az editorba való visszatéréshez géplejünk be: fg, vagy exit. (Hogy melyiket, azt az editor megmondja kilépéskor.)

Szöveg keresése

Szöveg, ill. szövegtöredék keresése (előre és visszafelé is) a ^K F kombinációval lehetséges. A keresendő szöveget egy promptnál lehet bevinni. A Return lenyomása után a keresési opciókat egy újabb promptnál lehet megadni. Ha itt megint Return-t ütünk, akkor a keresés azonnal megkezdődik (előre), vagy választhatunk a következő opciók közül:

b
A keresés visszafelé történjen (és ne előre).
i
A nagy- és kisbetük között ne legyen különbség keresés közben. Alapállapotban ui. ezek különbözőnek minősülnek.
nnn
(ahol nnn egy szám) Ha megadunk egy számot, akkor a JOE a kérdéses szöveg N. előfordulását keresi. Ez akkor lehet hasznos, ha egy szabályos szerkezetu fájlban keresünk egy helyet.
r
Szöveg cseréje. Ha megadjuk a r opciót, akkor később meg kell adni egy promptnál az új szöveget. Minden alkalommal, mikor a kerestt szöveg előfordul, a felhasználó egy promptnál megadhatja, hogy a kérdéses előfordulást cserélni akarja-e, vagy nem. Az y leütésére a szöveg kicserélődik, és a keresés folytatódik, n megadásakor viszont csak a keresés folytatódik, de nem történik csere. Az r megadására az összes további találat lecserélődik anélkül, hogy a program erre külön megerősítést kérne. (Nézzük meg a korábban tárgyalt nnn opciót), vagy a ^C kombinációt a keresés és csere befelyezésére.

A ^L kombinációra az előbbi keresés megismétlődik.

Címke keresése

Ha épp egy hosszú, sok forrásfájlból álló C programot írsz, használd a ctags programot tagsfájlok létrehozására. Ez a fájl programozási szimbólumok listáját tartalmazza, illetve azt, hogy melyik szimbólum melyik fájlban hol van definiálva. A ^K ; parancs segítségével lehet ezen szimbólumokat (függvények, konstansok stb.) megtekinteni, betölteni azt a fájlt, amelyben a szimbólum definiálva lett, továbbá odavinni a kurzort a definíció pozíciójára. A ^K ; parancs megkeresi a kivánt szimbólumot, de azt utána alapértelmezésként használja. Mivel a ^K ; parancs az aktuális ablakba tölti be a definíciós fájlt, valószínuleg szükség lehet újabb ablak megnyitására (a ^K O parancs segítségével) azért, hogy az eredeti fájl is betöltve maradjon.

Shell-ablakok

Shell-ablak is nyitható a JOE egy ablakában, mégpedig a ^K ' parancs begépelésével. Ha a kurzor a shell-ablak alján van (üss ^K V-t ha nem), akkor minden begépelt parancs a shell-nek szól. Minden shell-től származó vagy a shell-ben végrehajtott parancs outputja a shell-ablakba íródik (ha a kurzor a shell-ablak alján van, akkor folyamatosan követi az outputot). Ez a parancs nagyon hasznos, ha rögzíteni akarjuk a shell-ben végrehajtott parancsok eredményét - például egy make parancs outputját, egy grepping eredményét, vagy egy könyvtár listáját egy FTP session közben. A nyomtatható karaktereken kívül a ^C, Backspace, DEL, Return és ^D billentyuk is a shell-re vonatkoznak. Ha meg akarod szüntetni a shell-output rögzítését gépeld be az exit parancsot. Ha ^C-t nyomsz egy shell-ablakban, és a kurzor nincs az ablak alján, az lelövi shell-t.

Környezeti változók

Ahhoz, hogy helyesen dolgozhass a JOE-val, sok más környezeti beállításnak helyesnek kell lennie. A számítógép és a terminál közötti kapcsolat helyesen kell beállítva legyen ahhoz, hogy a képernyő frissítése simán menjen. Használd a stty nnn parancsot ennek beállítására. A beállitás közelítse meg az átvitel sebességét amennyire csak lehet. Példaul ha te egy 1200 baud-os modemen keresztül vagy csatlakozva, akkor add meg ezt az értéket a stty után. Ha egy 14.4 kbaud-os modemmel vagy csatlakozva, de a terminál csak 9600 baud-ot bír, akkor állítsd a sebességet 9600 baud-ra. A különösen magas 38400-as értéket vagy a extb parancsot a nagyon nagy sebességu kapcsolat jelzésére lehet használni, ilyen a memóriatérképes konzol vagy egy X-window-zos terminál emulátor. Ha nem tudnád hasznalni a stty parancsot az aktuális átviteli sebesség beállítására (talán mert a modem más sebbességgel kommunikál a számítógépeddel mint a telefonvonalon keresztül a másik géppel), megadhatsz egy numerikus értéket a BAUD nevu környezetváltozóba (a következőképpen: setenv BAUD 9600 csh esetén, vagy BAUD=9600; export BAUD sh esetén).
A TERM környezetváltozónak az általad használt termináltípusnak megfelelően kell beállítva lennie. Ha a terminálod mérete (sorok illetve oszlopok száma) eltér attól ami a TERMCAP-ben vagy a TERMINFO-ban be van állítva, akkor ezeket megváltoztathatod a stty rows nn cols nn paranccsal, vagy a LINES és a COLUMNS környezetváltozók beállításával.
A JOE normálisan ^S/^Q-s módszert feltételez a számítógep es a terminálod közötti folyamatos ellenőrzésre (azaz ha a számítógép túl gyorsan küldi a karaktereket a terminálodra, akkor a terminálod egy ^S-sel jelzi a kimenet várakoztatását a másik gépen és ^Q-val az újraindítást). Ha folyamatos ellenőrzésre out-of-band vagy hardver handshaking használatos, vagy ha a terminálod majdnem mindig fogadni tudja a számítógépről jövő karaktereket, akkor a NOXON környezetváltozó beállításával megszüntetheted a JOE számára a ^S/^Q handshaking-et. Ha a terminálod és a számítógép közötti összeköttetés nem handshaking-es, és a terminálod nem elég gyors ahhoz, hogy folyamatosan fogadja a számítógép kimenetét, akkor a DOPADDING környezetváltozó megfelelő beállításával lelassíthatod az outputot a JOE számára úgy, hogy un. PAD karakterek kerülnek beszúrásra amikor a terminál képernyőjének a frissitése történik.

Fájlnevek

Ha a JOE bárhol egy fájlnev megadását várja, akár a parancssorban akár egy editoron belüli promptnál, akkor a következőket lehet begépelni:

!parancs
Egy shell-parancs részére adatot küld, vagy egy shell-parancstól adatot fogad. Például a joe '!ls' hatására a könyvtár listáját mint szövegfájlt betölti az editorba, vagy az editoron belüli ^K D !mail jhallen@world.std.com paranccsal elküldi a megadott címre az aktuálisan szerkesztett fájlt.
>>fajlnev
Így a szerkesztett szöveget hozzáfuzi a "fajlnev." nevu fájlhoz.
fajlnev,KEZD,MERET
Íly módon közvetlenül hozzáférhetünk egy fájlhoz vagy egy eszközhöz. A KEZD és a MERET decimálisan (pl.: 123), oktálisan (pl.: 0777) vagy hexadecimálisan (pl.: 0xFF) adható meg. Például, írd be a joe /dev/fd0,508,2 parancsot, ha az elsődleges floppy meghajtó 508. illetve 509. bájtját akarod módositani Linux alatt.
-
Használd ezt, ha a standard inputról akarsz olvasni vagy a standard outputra akarsz írni. Például a JOE elhelyezhető egy több parancsból álló pipe-ban is, pl: quota -v | joe - | mail root, ha az alacsony kvótád miatt akarnál panaszkodni.

A joerc fájl

A ^T opciói, a help képernyői, stb. mind a JOE inicializációs fájljában vannak definiálva. Ha erről a fájlról (amely általában a /usr/local/lib/joerc útvonalon található) készítesz egy másolatot a $HOME/.joerc-ba, akkor a paramétereket beállíthatod saját ízlésed szerint. Az inicializációs fájl szintaktikája majdhogynem magától értetődő, de tartalmaz további instrukciókat is.

Köszönetnyilvánítások

A JOE-t Joseph H. Allen írta. Ha kérdésed van, vagy hibát találtál írj a következő címre: jhallen@world.std.com. Larry Foard (entropy@world.std.com) és Gary Gray (ggray@world.std.com) sokat segített a JOE készítésében.


Fordították:

Vajda Kristóf
Ébner László
Ivicsics Mátyás
Kiss Tibor
Kozman Bálint
Török Róbert