man

NÉV

man - formázva jeleníti meg az on-line felhasználói útmutató lapokat
manpath - meghatározza a felhasználó keresési útvonalát a man lapokhoz

HASZNÁLAT

man [-adfhktwW] [-m rendszer] [-p karakterlánc] [-C konfigurációs_file] [-M elérési_út] [-P lapozó] [-S fejezet_lista] [fejezet] név ...

LEÍRÁS

A man formázva jeleníti meg az on-line felhasználói útmutató oldalait. Ez a verzió ismeri a MANPATH és a PAGER környezetváltozókat, így önnek lehetnek saját beállítású személyes man lapjai, és kiválaszthatja, hogy melyik programot szeretné megjeleníteni a formázott lapokon. Ha megad egy fejezetet , akkor a man csak azt a fejezetet mutatja meg. Megadhat keresési parancsokat is a fejezet bejegyzéseire, ekkor lefut egy előértelmező a forrásfile-okon, vagy a parancssor kapcsolóin, vagy a környezetváltozókon. Ha a név tartalmaz / jelet, akkor ezt filenévnek próbálja értelmezni, így például kiadhatja a következő parancsokat: "man ./foo.5" vagy "man /cd/foo/bar.1.gz."

KAPCSOLÓK

-C konfigurációs_file
Meghatározza a használni kívánt man.config file-t; /usr/lib/man.config az alapbeállítás. (Lásd man.config(5).)
-M elérési_út
Meghatározza azoknak a könyvtáraknak a listáját, ahol a man keresi a man lapokat. Ha nem adja meg ezt a kapcsolót, akkor a MANPATH környezetváltozót használja. Ha nem találja a környezeti változót sem, akkor az alapértelmezett lista a /usr/lib/man.config-ban van. A MANPATH-ban egy üres bejegyzés az alapértelmezett listára utal.
-P lapozó
Meghatározza, hogy a man melyik lapozót használja. Alapbeállításként a /usr/bin/less -is-t használja. Ez a kapcsoló figyelmen kívül hagyja a PAGER környezetváltozót.
-S fejezetlista
A keresni kívánt fejezeteket kettősponttal lehet elválasztani a listában. A kapcsoló figyelmen kívül hagyja a MANSECT környezetváltozót.
-a
Normális esetben a man kilép, miután megjelenítette az első lapot, amit talált. A kapcsoló használatával a man az összes olyan oldalt megjeleníti, ami megfelel a név-nek, tehát nem csak az elsőt.
-c
Újraformázza a forrás man lapot, mintha egy friss cat lap lenne. Ez hasznos lehet, ha a cat lap olyan képernyőre van formázva, aminek eltérő az oszlopszáma.
-d
Nem jeleníti meg a man lapokat, de nyomtatványokat készít a nyomkövetésről.
-D
Megjeleníti és kinyomtatja a nyomkövető információkat.
-f
Egyenlő a whatis-vel.
-h
Kinyomtat egy egysoros útmutatást és kilép.
-k
Egyenlő az apropos-val.
-m rendszer
Meghatározza a lehetséges man lapokat, amiket a megadott rendszerben keres.
-p karakterlánc
Meghatározza az előfeldogozók futását az nroff vagy troff előtt. Nem minden parancsnak van meg az összes előfeldogozója. Néhány előfeldolgozó és az utánuk következő betu(k) meghatározzák az előfeldolgozókat. Ezek a következők: eqn (e), grap (g), pic (p), tbl (t), vgrind (v), refer (r). Ez a kapcsoló figyelmen kívül hagyja a MANROFFSEQ környezetváltozót.
-t
Használja a /usr/bin/groff -Tps -mandoc-t a lap formázására, és a stdout-ra továbbítására. Szükséges lehet, hogy a /usr/bin/groff -Tps -mandoc kimenete keresztülmenjen néhány szurőn vagy máson a nyomtatás előtt.
-w vagy --elérési_út
Nem jeleníti meg a man lapokat, de kinyomtatja a file-ok elhelyezkedését és neveit, amiket formázna és megjelenítene. Ha nem ad meg paramétert, akkor megjeleníti (az stdout-on) azon a könyvtárak a listáját, ahol a man keresett man lapokat. Ha a manpath utalás a man-ra, akkor a "manpath" egyenértéku a "man --path"-val.
-W
Hasonlít a -w -hez, de csak egy filenevet nyomtat egy sorba, mindenféle kísérőinformáció nélkül. Ez hasznos a shell parancsoknál, például: man -aW man | xargs ls -l

CAT LAPOK

A man megpróbálja elmenteni a formázott man lapokat, hogy megtakarítsa a formázási időt, ha legközelebb szükség van a lapokra. Általában a DIR/manX -beli formázott lapokat menti el a DIR/catX könyvtárba, de ezt máshogy is be lehet állítani a /usr/lib/man.config -ban. Nem menti el a cat lapokat, ha nem létezik a szükséges cat könyvtár.

Lehetséges készíteni man suid-ot a felhasználók számára. Ekkor, ha a cat könyvtárnak
a man a tulajdonosa, és 0755 módban van (csak a man által írható), és a cat file-oknak a man tulajdonosa, és 0644 vagy 0444 módban van (csak a man által, vagy egyáltalán nem írható), akkor a hagyományos felhasználók nem tudnak sem változtatni a cat lapokon, sem file-okat tenni a cat könyvtárba. Ha a man nincs suid-olva, akkor a cat könyvtár módja lehet 0777, hogy az összes felhasználó hagyhasson benne cat lapokat.
A -c opció mindenképpen újraformázza a lapot, még akkor is, ha egy friss cat lap létezik.


KÖRNYEZET

MANPATH
Ha a MANPATH be van állítva, akkor a man lapok elérési útvonalát kell tartalmaznia.
MANROFFSEQ
Ha a MANROFFSEQ be van állítva, akkor az értéke dönti el, hogy az előszerkesztők lefussanak-e az nroff vagy a troff futása előtt. Alapértelmezésben a lapok keresztülmennek az előszerkesztő táblán az nroff előtt.
MANSECT
Ha a MANSECT be van állítva, akkor az értéke dönti el, hogy mely kézikönyv-fejezeteket keresse a man.
PAGER
Ha a PAGER be van állítva, akkor a man lapok megjelenítésére használt program nevét kell tartalmaznia. Alapértelmezésben a man a /usr/bin/less -is programot használja.
LANG
Ha a LANG be van állítva, akkor annak az alkönyvtárnak a nevét kell tartalmaznia, ahol a man először keresi a man lapokat. Például annak a parancsnak a hatására, hogy: `LANG=dk man 1 foo' a man először a foo man lapját a .../dk/man1/foo.1, könyvtárban keresi, és ha nem találja akkor a .../man1/foo.1, könyvtárban, ahol ... egy keresési útvonalban levő könyvtár.
NLSPATH, LC_MESSAGES, LANG
A NLSPATH és LC_MESSAGES környezetváltozók (vagy a LANG környezetváltozó, ha az utóbbi nem létezik) az üzeneteket tartalmazó file helyének meghatározásában játszik szerepet (Azonban az angol nyelvu üzenetek bele vannak építve a programba, így angol nyelvu üzenetek esetén nem szükséges ilyen file.) Megjegyzés: A man olyan programokat is szokott használni, mint amilyen például a col(1) program pl.: LC_CTYPE.
PATH
A PATH környezetváltozót a man a man lapok alapértelmezésben vett elérési útvonalának meghatározásánál használja.
SYSTEM
A man a SYSTEM -t arra használja hogy, megtudja az alapértelmezésben változó rendszer nevét. (használat a -m kapcsolóval).

LÁSD MÉG

apropos(1), whatis(1), less(1), groff(1).

ISMERT HIBÁK

A -t kapcsoló csak akkor működik, ha egy troff-szeru program installálva van.