A Gedeon

Mi a Gedeon? Az iskola internet linux szervere. Terminálok, amikrõl a telnet program segítségével be lehet rá jelentkezni, az iskolában több helyen is vannak. A Soros-teremben minden géprõl elérhetõ a Gedeon, és ennek folytán az internet is. A 4. Emeleti folyosón a “level3” nevezetû gép, amirõl csak levelezni lehet(meg még egy csomó más dolgot), és a “malacka” amirõl internetezni is lehet, a számítástechnika-tanáriban, itt helyezkedik el a Gedeon szerver, és a tanári gép, amin szintén lehet internetezni. És ne feleddjük a lenti tanáriban is vannak gépek, amik mint azt tudjuk csak a tanári munkát segítik. A Gedeon a külvilággal egy 28800 bps sebességû modemmel tartja a kapcsolatot.
A jelentkezésrõl annyit, hogy a számítástechnika tanáriban lehet jelentkezési lapot kérni, amit ki kell tölteni, és alá kell írni egy csomó dolgot, ami nem teszek.
Most ismertetnék egy-két hasznos tudnivalót a linux programjai közül.
A programok legtöbbje a bash (ez tulajdonképpen a parancsértelmezõ protokoll)-ba begépelve indul.
· man [keresett_parancs] - (manual) õ tulajdonképpen a help, bár meglehetõsen felhasználó-ellenes. A man parancs után szóközzel meg kell adnunk, hogy melyik parancsról szeretnénk útmutatót olvasni. A “man -k [keresett_név]” -vel nem parancsok szerint, hanem címszavak szerint kereshetünk a manualben. Ha valamilyen kérdésre nem tudunk választ, akkor bátran forduljunk az operator nevû felhasználóhoz kérdésünkkel levélben, DE CSAK AKKOR, HA ELÕTTE ALAPOSAN ÁTRÁGTUK MAGUNKAT A MAN-EN, ÉS MÉGSEM TALÁLTUNK MEGOLDAST A PROBLÉMARA.
· · whatis [keresett_parancs] - a mannél szûkebb információt adó segítség.
·· pine - õ az egyik levelezõprogram. Õt lehet a legkönnyebben használni. A parancsok között vagy a nyilakkal, vagy pedig az elõtte álló betû használatával hivatkozhatunk. Ha a “level3”-at használjuk, akkor érdemes beállítani a CONFIG alatt, hogy a kurzor latható (show cursor) legyen.
· · lynx - szöveges internet böngészõ program.
· · finger [username] / finger [username@host] - egy adott emberrõl, vagy pedig egy adott rendszerben tartózkodó emberekrõl kaphatunk listát, leírást. (Mikor volt bent utoljára, mikor kapott új levelet, stb.)
· · w [username] / w [username@host] - megtudhatjuk, hogy az illetõ mit csinál, amit pl. talkolás elõtt érdemes használni, hogy ne kelljen tönkretennünk az éppen írt levelét…
· · talk [username] / talk [username@host] - kétirányú kapcsolatot létesíthetünk bárkivel, a képernyõ ketté van osztva, felül a saját, lent a beszélgetõpartner szövege látszik. Ha valaki beírja a talk mögé beszélgetõpartnere nevét, akkor az illetõnek üzenet jelenik meg képernyõjén a talkolási szándékról, ha a partner is beírja a beszélgetõpartner nevét a talk mögé, akkor létrejön a kapcsolat.
· · write [username] / write [username@host] - egyirányú kapcsolatot létesíthetünk valakivel, írhatunk a képernyõjére, de õ csak az egész procedúra megismétlésével írhat vissza.
· · mesg [y] / mesg [n] - segítségével engedélyezhetjük, illetve, letilthatjuk a write és talk parancsot.
·· du - megtudhatjuk, hogy mennyi helyet foglalunk a rendszeren a [-s] kapcsoló megadásával csak a végeredményt kapjuk meg KB-ban.
· · telnet [hostname] - segédprogram, amellyel más szerverekre jelentkezhetünk be.
· · ftp [hostname] - segédprogram, amellyel más szerverek között mozgathatunk fileokat. A help parancs kiadásával további parancsokat tudhatunk meg.
· · su - [username] - más user nevén beléphetünk ugyanarra a szerverre, amin vagyunk, anélkül, hogy kilépnénk. Vigyázat! Mindig írjunk usernamet, mert ha nem írunk, akkor az su - root -nak minõsül, ami betörési kísérlet.
· · passwd - megváltoztathatjuk kulcsszavunkat, aminek legalább 6 karakter hosszúnak kell lennie, és tartalmaznia kell kis és nagybetûs karaktereket is.
· · pwd - kiírja az éppen aktuális direktorit.
· · Most egy-két filekezelési parancsot ismertetek:
· · mkdir - könyvtár létrehozása
· · rmdir - könyvtárat eltávolít
· · mv - átnevezés
· · rm - törlés
· · cd könyvátr váltás (DE! "cd ..")
· chmod - jogokat adhatunk fileainknak és könyvtárainknak.
Az iskola internet címe: gedeon.akg.hu
Az iskola www címe: http://www.akg.hu
Aki többet kiván tudni a linuxról, annak ajánlom a következõ www címet:
http://www.akg.hu/~aron/unix.html
Ká.

Vissza az ötödik szám lapjára

Vissza a Press nyitólapjára