Szubjektív

Tartalom

17. szám 1998. április 30.


Net-turizmus

Net-turizmus

Elnézést az előző számban elmaradt ajánlóért, teendőim felhalmozódása miatt olyan kevés időt töltöttem gépközelben, hogy nem is csoda, hogy nem akadtam egyetlen jó helyre sem. Az elmaradásért most sok izgalmas linkkel igyekszek kárpótolni téged.

Az elmúlt hetekben több próbaidejű shareware programom is felmondta a szolgálatot egy kedves számlaszámot hagyva maga után végső üzenetként. Ott azért még nem tartunk - gondoltam -, és felháborodva elkezdtem kutatgatni hacker, cracker és hasonló sejtelmes jelentésű dolgok iránt. A keresés kezdetben elég eredménytelen volt, de hamarosan rátaláltam a megfelelő helyekre. Az egyik ilyen oldal az agresszív megjelenésű "The Philez Page", melynek címe: www.dodgenet.com/~zero5/philez.htm. Ez egy alaphely a témában, nagyon sok minden megtalálható itt elindulásnak, és ellentétben a legtöbb hasonló oldallal, itt minden fájl helyben van. Ennek az az előnye, hogy az állományok nagy része tényleg létezik, nem csak "halott link".

Minden kellék megtalálható itt a rosszindulatú manipulációkhoz, kezdve az egyszerű szótáraktól (jelszó listák) és az ezek készítésére szolgáló programtól, a vírusgyártókon és a nagyteljesítményű kódfeltörőkön keresztül az egészen specifikus programokig. Utóbbiak közé tartoznak azok a készítmények is, amikért eredetileg "elindultam". A szorgalmas crackerek minden népszerű szoftverhez gyártanak feltörő alkalmazást, így jó esélyünk van rá, hogy ha egy keresőbe begépeljük a kérdéses árucikk nevét és mögé a +crack-et, hozzájutunk a megváltóhoz. Ha pedig mégsem, akkor még mindig meg lehet próbálni a szintén ezen a ponton megtalálható Serial Crack-et, ami az egyszerűbb kódolásokat legyűri. Ezenkívül 14 hatalmas szövegfájl is található itt, amelyben rengeteg szoftver sorozatszáma, kódja le van írva.

Valószínűleg sokan ismerik a Winzip-et. A gyártók itt olyan viccesek voltak, hogy minden indításkor azzal borzolják idegeinket, hogy egy nyitó képernyőn számlálóval jelzik a megnyitott tömörített állományok számát és a 21 napos próbaidő túllépését. Ennek vet véget a http://members.tripod.com/~fragfilez/2wzcrack.exe címen található progi (ezt csak mondom, ugyanis kipróbálni még nem volt bátorságom). Vannak egyébként jelszóval védett Winzip állományt megfejtő programok is. A további keresésekhez segítséget jelenthet egy kis szómagyarázat. A hacker ugyanis a számítógépes bűnözőt és a szoftvert is jelenti, a program másik megnevezése: crack.

Térjünk át most egy kicsit hagyományosabb, békésebb témára! Az utolsó alkalommal feltettem egy kérdést, melyre most magam adom meg a választ. A lefagyott letöltésekre kerestem megoldást. Kiderült, hogy létezik sok ún. Download manager, ami ez ellen véd. Ezek közül egyetlen egyet leltem csak, amely Windows 3.akármennyi alatt fut: a GetRight 16-bites változata. Sajnos még nem teszteltem, ezért nem tudom, hogy csak ígéret a megszakadt letöltések eltűnése, vagy tény. A cím:
www.euroweb.hu/tucows/files/gr_13a.exe.

Végül egy magyar honlap, amit egy ismeretlen ajánlott figyelmünkbe a vendégkönyvben. Az első marihuánáról szóló oldal idehaza. Sok témával foglalkozik, készítője a rajongók táborából való. Még nagyon friss, nemrég készült el, ezért pár helyen csak ígéreteket olvashatunk a hamarosan felkerülő anyagról. Ami azt illeti, elég igénytelen: kinézete szétszórt, túl van zsúfolva képekkel, az anyagokat szinte kivétel nélkül összelopkodta a készítő. Rengeteg a link (ami persze nem feltétlenül baj), idézet, nagyon kevés a saját szerzemény. De ha valaki ilyen lelkesen összegyűjtögeti a dolgokat, miért nem fordítja le legalább az idegen nyelvű szövegeket? Úgy legalább volna valami értelme az egésznek.

Azért lehet érdekes dolgokat találni. Van például egy jó szólás, amit idézek, mert nekem nagyon tetszik:"Why to drink and drive, when you can smoke and fly?" Mindezt a www.adam.hu/~daniel/grass/funyiro.htm cím alatt találhatod meg.

Eisler Kornél