Szubjektív

Tartalom

26. szám 2000. március

A technika hazája: a stúdió

Az első emelet végén, a 104-es teremmel szemben található a stúdió, a rádióműsorok és videós összeállítások bölcsője.

Először, 1990-ben, a stúdió egy ruhásszekrény volt a tanári folyosón, ott, ahol most a tanárok postái vannak. Ebben a szekrényben tartották az akkori felszerelést: egy kamerát és egy állványt. Abban az időben öt ember kellett ahhoz, hogy egy alkotó beinduljon és a videóra már a legelején is több volt a jelentkező. Ekkor jött az iskolához Sipos Mihály, aki 1996-ig vezette a stúdiót, és a rádiósokat a mai napig felügyeli. Elmondta, hogy az alkotó beindulása óta egyre inkább gyarapodott az érdeklődők száma, szerinte azért, mert a képi világ nagyon fontos, a filmezés nagyon vonzó és érdekes mindenkinek. Ahogy egyre többen lettek, már nem volt elég a heti egy óra. Az 1991-1992-es tanévben egy nagyobb összeghez jutott a videós csapat és ekkor elszánták magukat a jelenlegi stúdió berendezésére. Talán az volt a legfontosabb, hogy kaptak egy videólejátszót, így a kamera és a lejátszó öszszekötésével meg tudták vágni a felvett anyagot. Ez az állapot nem volt sokáig tartható, ezért nem sokkal később kaptak még egy kamerát és megvették - a jelenleg már kicsit régimódinak tűnő - keverőpultot, amellyel az akkori viszonylatokhoz képest profi filmeket tudtak készíteni. 1992-ben kezdődött a rádiózás is. Először hetente egy műsor volt, és később is csak kettőre volt lehetőség, egészen 1996-ig, amikor Sipos tanár úr átadta a stúdió vezetését az akkor negyedikes Laczkó Sanyinak, de a rádiózás és a stúdió munkájára való rálátás az ő kezében maradt. A videósok tanítására is keresett embert, és rögtön ketten jelentkeztek: Gáspár Sándor és Sárdy Tamás, de mindketten itt hagyták az iskolát egy év után. Így 1997-ben Sipos feladott egy hirdetést, amelyre a jelenlegi stúdiós, Gortva Attila jelentkezett, és átvette a stúdió vezetését is. A videósok tanításának gondja ezzel nem oldódott meg, és ekkor jött Krumpli Béla, aki szintén csak egy évig bírta. Utána következett Tóth Imre és Mika Bernadett, és 1998-tól máig ők tanítják a videósokat. A rádiózás 1996-ban lendült fel, amikor Sipos Mihály minden idejét a rádiósokkal és azok tanításával töltötte. Egyre többen jelentkeztek rádiózni, egészen addig, míg idén minden nap van adás az AKG rádióban.

A kezdetekben egyáltalán nem töltött be társadalmi szerepet a stúdió, de ahogyan az évek teltek, több és jobb felszerelésük lett. Egyre több embert érdekelt a téma, egyre többet engedett meg a technika, és így a mai napokra a stúdió nemcsak az alkotóköröknek ad teret, de az iskolai rendezvények technikáját is biztosítja és archiválja a fontos eseményeket. A rádiósok most már technikai eszközökkel dolgoznak: CD-vel, kazettákkal és nem régóta MiniDiskkel is. A videósok most már számítógépen tudják vágni és archiválni a kész filmeket. A dalfaragó alkotókörtől örökölt a stúdió egy hangosító berendezést, és ezzel magára vállalta, hogy ellátja a zenekarokat a megfelelő technikai eszközökkel. Tavaly megnyílt egy másik stúdiós helyiség is, a harmadik emeleten.

A stúdió munkája manapság már szinte nélkülözhetetlen. Ott vannak minden rendezvényen, mindent rögzítenek és eltesznek. Manapság munkájuk már szinte hiányozna a mindennapjainkból.

Beke-Martos Judit