Szubjektív

Tartalom

27. szám 2000. június

Histoire angélique

Az Angyali történet bővebb története

Szerény személyem volt oly szerencsés, hogy háromszor is láthatta az AKG francia színházának előadását. Első alkalommal a verseny budapesti selejtezőjén, a Radnóti Gimnáziumban. Szerény közönség előtt, fergeteges előadás - ezt talán így lehetne a legjobban jellemezni. Az első sorban ültem, s így találkozásom a darabbal elég közvetlenre sikerült, nagyon bele tudtam magam élni. Habár egy kukkot sem értettem a szövegből, de a színészi játék segítségével nagyjából minden fontosat megértettem. Az előadásnak vége, óriási tapsvihar, de az izgalmak csak most kezdődnek.

Hogy ki jut le Pécsre, az csak este derül ki (ekkor kb. 12 óra van). A társulat egy része - és persze én - egy közeli presszóban köt ki. A beszélgetés legnagyobb része persze az esélyekről és a darabról szól: vajon lejutunk-e Pécsre? Egy órával később már ismét a selejtező színhelyén voltunk, mert jött az ilyenkor szokásos kerekasztal-beszélgetés. A délelőtti színdarabok szereplői és a három zsűritag volt jelen. Ahogy a zsűri az előttünk lévőket „kiosztotta”, mindenki nagyon félt, hogy minket is így leszólnak majd. Ez szerencsére nem így történt, legfeljebb építő kritikát kapott a darab. Az izgalmaknak viszont csak egy része múlt el, mert ez még csak utalhatott a későbbi fejleményekre. És igen, este mindenki kapta a telefont: lejutottunk! Ezek után a következő két hét óriási várakozással és készülődéssel telt.

Március 16-án, reggel kezdődött az igazi, a nagy kaland: irány Pécs! Reggel - az ilyenkor szokásos túl korai időpontban - találkoztunk a Déli pályaudvaron. Az Intercity pár óra alatt levitt minket, s innen még volt félórányi gyalogút az iskoláig és onnan a szállásig. A szállás a Kodály Kollégiumban volt, amely a hasonló intézményekhez képest egész jó. A szobák szétosztása után rögtön izgalom futott végig rajtunk. Kiderült, hogy szobánkban négyünkön kívül még egy volt AKG-s (aki a Gyűszű névre hallgat) és egy igazi élő bolgár lesz (ő sajnos ottlétünk alatt nem érkezett meg). Ezek után szabadidő. Pécs belvárosának bejárásával és kedvenc helyem fölkeresésével töltöttük ezt az időt. Ez a hely a város legolcsóbb helye, 300 Ft-ból mindenki degeszre eheti magát. Mindenkinek ajánlottam a helyi specialitást, a babgulyást. Legtöbben megfogadták a tanácsom, ennek következtében az éjszaka folyamán szobánkban 10oC-al melegebb és sokkal büdösebb lett a kelleténél. Az evés után meglátogattuk az Ifjúsági Központot, itt volt a rendezvény. A megnyitó után lementek az aznapi előadások, kisebb-nagyobb sikerrel. Este ismét szabadprogi, mindenki garantáltan jól érezte magát.

A háromórás éjszakai alvás után a másnap nehézkesen indult. Tizenegyig aludtam, s ezután úgy döntöttem, mára teszem a többi színi társulat tagjaival való ismerkedést és a riportok készítését. Ezek a riportok sajnos olyan rosszak lettek, hogy úgy döntöttem, nem csökkentem velük a Szubjektív színvonalát. Az ismerkedés viszont jól ment, sok embert megismertem. Európa minden tájáról jövő emberek kedélyes gyülekezete volt ez. A belorusztól a csehig mindenféle nyelvet lehetett hallani, s persze mindig és mindenhol a franciát. Az este most már nem volt szabad, csak tizenegyig lehetett fent maradni, mert másnap már jött az előadás.

Másnap mindenki korán kelt, s nagyon nagy volt az izgalom. Délután az utolsó előtti előadás volt a mienk. A Kovi és a Csörsz szervezésének köszönhetően telt ház volt az Ifjúsági Központban. Hát az előadásról annyit, hogy ilyet - iskolai előadáson - még nem láttam. Az előadás lement, s a már közben is fel-felzendülő tapsviharok kibontakoztak. Eufórikus hangulat, s mindenki 10 centivel a föld fölött. A kerekasztalon szinte csak dicsérték az előadást, pedig ezt nem hittük az alapján, amit a többiekről mondtak. Másnap a díjkiosztón - engem legalábbis - meg sem lepett, hogy nyertek.

Nos dióhéjban ennyit erről. Legközelebb Franciaországból jelentkezünk. Au revoir!

Vér Marci