Szubjektív

Tartalom

28. szám 2000. december

Tinédzser portálok

Tapasztalt böngészőként (immár negyedik éve tartok kapcsolatot, többé-kevésbé függő viszonyban az internettel) sajnálattal kell konstatálnom, hogy a magyar vállalkozók/ mecénások /befektetők/vebmászterek még mindig abban a tudatban élnek, hogy a net polgárai általában fiatal, sikeres, felsőfokú végzettségű, ambiciózus, húsz év feletti férfiak. Elég sok "normális", valódi híreket, információkat közlő, és mindemellett egy csomó más funkcióval rendelkező portal site-tal (többfunkciós nyitóoldal) találkozhat a magyar júzer a hálózaton, ám a kifejezetten tinik számára készült oldalak száma meglepően kevés. Nem ezt várná az ember; a magyar sajtópiacon ugyanis gond nélkül megél egy csomó magazin abból, hogy friss híreket szolgáltat Britney és a szépségápolás világából. Az Interneten azonban a tini korosztály aránytalanul kevéssé képviselteti magát. Miért alakulhatott ki ez a helyzet? Valószínűleg nem az érdeklődés hiányáról van szó, mert amióta a Sulinet program keretében bevezették az Internetet a legtöbb középiskolába, elég sokan hozzáférhetnek a hálóhoz. Hirdetők is akadnának, akik eltartanának egy portált, hiszen a legtöbb reklám célcsoportja a tinédzserek könnyen befolyásolható korosztálya.

Sokat hallhattunk mostanában a Trambulinról (www.trambulin.hu), ami, amellett, hogy egy hazai bank elég közismert és jól píárolt akciója, egyben egy diákportál is lenne, tehát komplex rendszerrel állunk itt szemben. Már a splash-screen választás elé állít bennünket: 14 felett vagy alatt vagyunk-e? A két oldal közt nem találtam számottevő különbségeket, talán annyit, hogy a menüben a kicsiknek a Tudomány, a Buli és Internet helyett a Mese menüpont szerepel. A site főképp a sztárok életével foglalkozik, de más egyéb témában is találhatunk cikkeket - ennek az értékét még az sem kisebbíti, hogy az írások nagy része már megjelent a BRAVO-ban. Nem kéne esetleg feltüntetni valahol ennek az újságnak a pentakolor logóját is? A dizájn kifogástalan, habár helyenként túlságosan lassan jön le - az én gépem elég fejlett, de vajon megbirkózik vele egy leamortizált, átlagos gimnáziumi számgép is?

"Királyi", még szocialista próbálkozás vala a Sulinet www.sulinet.hu, ami ma már mint Írisz-Sulinet üzemel, ennek ellenére nem hiszem, hogy az egykori Xénia-lázasokon kívül sokan olvasnák. Helyenként kissé túlteng az oktatói-népnevelői szándék, furcsán néz ki a novemberi népi kalendárium és Marylin Manson egy oldalon, de akadnak egészen érdekes, értelmes témákról szóló cikkek is a palettán. Valahogy túl nagy területet akarnak felölelni és ez nem mindig működik. A dizájn nem rossz, a címsor elegáns barnában tartott, egyébiránt a felépítés egy konzervatív portálra hajaz.

Na, akkor nézzünk valami klaszszikusat. Az Ifjúsági Magazin már több évtizede van a szakmában, és néhány számmal ezelőtt be is harangoztak valamit… Bár a www.im.hu az Igazságügyi Minisztérium honlapját takarja, nem szabad kétségbeesni; a www.im-net.hu-ban ott található az orgánum honlapja. Kétségkívül rendesen meg van csinálva, bár szerintem egy ilyen múltú újságnál nem ártana feltenni egy archívumot is. A tartalom megegyezik az újság tartalmával, de itt vannak különböző egyéb, csak neccen megvalósítható obzsék, úgymint chat, Britney-torzítás, és egyéb vígságok. A dizájn szintén szép, bár a lila-narancssárga párosítás nem minden esetben élvezi az ízlésrendészet támogatását.

Az önmagát önismereti kamaszirodaként aposztrofáló www.necc.hu eleinte kissé riasztónak hathat, némileg szülőiértekezletes-osztályfőnökióraiszóróanyagos benyomást kelt, de ez csak az első benyomás. Nevéhez híven nem kevés pszichoteszttel örvendezteti meg a fiatal versenyzőket, trükkös képlinkeket kínálva hozzájuk (a tank ábrával jelölt például az agressziós szintet vizsgálja). Jó még az Írjunk együtt! link is, egy előre megadott szövegrészletből kell kész novellát írni. Az oldal dizájnja nem rossz, elegáns drappban tartott fiatalosan dinamikus feeling, csak a pszichotesztek javascriptjei hajlamosak kifagyasztani a brózerolót.

-ok-