Tan-oldalak

www.akg.hu

 1. lecke

Sokan az internetes böngészést tekintik elsődlegesen magának az Internetnek. Ez azért van, mert az Internet használatának ez a legelterjedtebb módja, hiszen nem csak száraz szövegeket olvashat az érdeklődő, hanem képpel, hanggal és mozgóképpel is találkozhat böngészése során. Az Internetnek azt a részét, melyet (elsősorban) képekből és szövegekből összeállított oldalak alkotnak, Word Wide Webnek (www), vagy egyszerűen csak webnek nevezik. Ezeket az oldalakat úgynevezett böngészőprogramokkal lehet megtekinteni. A két legismertebb böngészőprogram a netlog1.gif (1360 bytes) Netscape és az ielogo.gif (1222 bytes) Internet Explorer. A két program közt nincs különbség abban a tekintetben, hogy ugyanazokat az oldalakat lehet velük megtekinteni (nagyjából kompatibilisek ebből a szempontból).

A két böngészőprogram sokáig volt versenyben egymással, jelenleg a Netscape programot használók száma 3% alá csökkent, tehát az Internet Explorer megnyerte a böngészőháborút.

Amit magad előtt látsz, az egy homepage, vagy magyarul honlap, ottlap, vagy weboldal.
Minden weboldal egy "távoli" gépen tárolódik (akkor is távoli gépnek hívjuk ezeket, ha a gép a szomszéd szobában helyezkedik el). A távoli gép neve
jelen esetben: www.akg.hu

Minden weboldalnak van egy úgynevezett URL címe. Ezt a címet kell megadni ahhoz, hogy a távoli gép könyvtáraiból előjöjjön a "meghívott" weboldal.
Az URL cím az Explorerben az Address: (Cím:) után szerepel.
Az URL cím a Netscape-ben a Location: (Cím:) után szerepel, amikor te írsz be oda egy URL címet, Go to: (Ugrás:) jelenik meg.

Az Internet Explorer (2-es, 3-as, 4-es és 5-ös verzióinak) címsora

URL 2i_logo.gif (1367 bytes)

URL logo

i_url2.jpg (9572 bytes) ielogo.gif (1222 bytes)

URL cím ielogo.gif (1222 bytes)

A Netscape (3-as és 4-es verzióinak) címsora

3n_url.jpg (13590 bytes) 3n_logo.jpg (1104 bytes)

URL cím netlog1.gif (1360 bytes)

Ennek a weboldalnak (amit éppen látsz) az URL címe: www.akg.hu/tan/1.html

(Az URL cím előtt a "http://" kifejezés áll, ami jelzi, hogy grafikus Word Wide Web (WWW) oldalra történt hivatkozás, de ezt a "http://"-t az URL cím megadásakor nem kell beírni.)

Az URL cím első tagja (www.akg.hu) jelzi azt a távoli gépet, ahol a weboldal elhelyezkedik. Ez az úgynevezett host gép. Ennek utolsó tagja a domain-végződés, ami vagy a számítástechnikai szolgáltatás jellegét jelzi (com - üzleti jellegű vállakozás, net - nagy hálózati cégek és szervezetek, org - nonprofit szervezetek, gov - amerikai kormányzati szervek, mil - amerikai katonai szervek, edu - oktatási intézmények), vagy arra az országra utalnak, ahol a szerver-számítógép található (pl. hu - magyar, cz - cseh, de - német...). Ezután következik a weboldalt tartalmazó könyvtárak struktúrája, jelen esetben ez a weboldal egy tan nevű könyvtárban van, de később látni fogod, hogy a weboldalak általában sok, egymásba ágyazott könyvtárban vannak, amiket a / jel választ el egymástól.
(például: http://www.hudir.hu/hudir/Tudomany/Termeszettudomany/index.html - itt az oldal a www.hudir.hu szerveren lévő Termeszettudomany könyvtárban van, a Termeszettudomany könyvtár a Tudomany könyvtárban van, és így tovább)

Az URL cím utolsó tagja egy fájlnév, ez a fájl jeleníti meg az általad látható weboldalt. Ez a fájl egy formázó dokumentumfájl, ami meghatározza, hogy a látható oldalon hogyan helyezkedjenek el a szövegek, képek, stb.

Általános esetben ennek a fájlnak a kiterjesztése .htm vagy .html (a rövidítés jelentése: hypertext markup language). Amennyiben a fájl neve index.htm(l) a fájl nevét nem kell beírni az URL címbe csak a fájlt tartalmazó könyvtár nevét, mint ahogy az előző oldal a behívása is megtörténhet a
www.akg.hu/tan/index.html helyett a www.akg.hu/tan beírásával.

A következő lecke megtalálható a www.akg.hu számítógépen, a tan nevű könyvtárban. A leckét tartalmazó weboldal neve 2.html

A következő leckét hívd be úgy, hogy az azt megjelenítő weboldal URL címét te írod be a megfelelő helyre.