lemail.jpg (4550 bytes)

Elektronikus levelezési ismeretek

Az e-mail
Használható alkalmazások

Amit minden levelezőprogram tud
Amit bizonyos levelezőprogramok még tudhatnak
A levél részei
Spam
Vírusok

Az e-mail

Ahhoz, hogy elektronikus levelezést használhass, szükséged van egy Internet-szolgáltatóra (ez lehet egy egyetem, egy iskola, vagy egy üzleti szolgáltató - Matáv, Eunet, Datanet...stb), egy azonosítóra (angolul UserID, login name vagy username) és egy jelszóra (Password), melyet a rendszergazdától, vagy az üzleti szolgáltatótól lehet igényelni. A jelszót könnyen meg lehet változtatnia a felhasználónak, az azonosítót nem, azt a rendszergazdától kell kérni. Ugyancsak a rendszergazdától kell kérni új jelszót, ha a régi feledésbe merült, vagy ha valamiért nem használható.

Levelezéshez először csatlakozni kell az internet-szolgáltatóhoz, meg kell adni a felhasználó-nevet és a jelszót, majd ki kell választani a levelezőprogramot és elindítani.

Az e-mail cím így épül fel: azonosító@host.domain.net

Ha például az ilona azonosítóval rendelkező felhasználónak a gedeon.akg.hu gépen van account-ja (belépési joga), akkor az ő címe ilona@gedeon.akg.hu lesz.

Az azonosító és a jelszó megadásakor általában nem szabad használni szóközt és ékezetes betűket, viszont a jelszónál érdemes használni jeleket, számokat. A jelszót nem érdemes elfelejteni és nem szabad másnak elmondani - ellentétben az azonosítóval (username), amit (az e-mail címed részeként) sokaknak elmondhatsz.

Használható alkalmazások

Elektronikus levelezést sokféle programmal lehet folytatni. A használható programokat és lehetőségeket 3 csoportba lehet osztani:

1. Azok a levelezőprogramok, amik nem a mailszerveren futnak (POP3 / IMAP rendszerek)

Ilyenek például a Microsoft Outlook (régebben Microsoft Exchange), Netscape Messenger (régebben Netscape Mail), Eudora, Mail Explorer,...stb. Sok-sok ilyen programot lehet például az Internetről is letölteni. Közös jellemzőjük, hogy grafikus felületen lehet velük levelezni, és (Windows esetében) egyszerű Windows alkalmazásként futnak.

Ezek a programok elindítás után (vagy a megfelelő parancs kiadásakor) kapcsolatba lépnek egy mailszerverrel és onnan töltik le az új leveleket. Ez azt is jelenti, hogy csak akkor lehet őket használni, ha egy rendszeren már létezik a felhasználónak account-ja. Ennek a paramétereit (mailszerver neve, szerver típusa [pl. POP3], felhasználónév, jelszó) a levelezőprogramban előzőleg meg kell adni, hogy kapcsolatba tudjon lépni a mailszerverrel. Egyes levelezőprogramok bizonyos ingyenes webes alapú levelezőrendszerekhez (ld. később) is hozzá tudnak férni.

2. Azok a levelezőprogramok, amik a mailszerveren futnak

Ilyenek például a pine, az elm és a mail programok. A programok használatához egy szerverre kell belépni, például telnet segítségével. Amikor belépsz ezekbe a programokba, azok a szerver egy megadott helyéről azonnal meg tudják mutatni a kapott új leveleidet, nem kell őket letölteni. Ezek a programok általában karakteres vezérlésűek (pl. mail), illetve karakteres menürendszert használnak (pl. pine).

3. Ingyenes, webes alapú levelezőfelületek (Freemail vagy Webmail)

Ezeket a weboldalakat regisztrálás után bárki használhatja. Ilyen oldalak például a Hotmail, Yahoo! Mail, Net@ddress, illetve magyar nyelven a Freemail... - részletes listát több ilyen szolgáltatásról itt találhatsz.

Az új, az olvasott és a küldött leveleket saját szerverén tárolja a szolgáltató, aki bevételt a weboldalon megjelenő hirdetésekből szerez. A felhasználható tárterület korlátozva van. A levelek olvasását, írását, tárolását és a különböző beállításokat mind a weboldalon keresztül lehet elvégezni, általában linkek vagy űrlapgombok segítségével.

Amit minden levelezőprogram tud

  • a beérkezett új leveleket érkezésük sorrendjében (vagy más sorrendben) megjeleníteni
  • a felhasználó által megírt leveleket elküldeni a megadott címre, illetve akár több címre is egyszerre.
  • a kijelölt leveleket a megadott helyre elmenteni (folderbe, könyvtárba, mappába), ezeket a kapott és megírt (és elmentett) leveleket vissza lehet keresni.
  • a levelekhez fájlt csatolni, a kapott levélből a fájl csatolást elmenteni (attachment).
  • az állandó levelezőpartnerek e-mail címeihez beceneveket (nickname) rendelni, melyeket címzéskor egyszerűbb a címjegyzékből (addressbook) használni.

Amit bizonyos levelezőprogramok még tudhatnak

  • A beérkező levelek szűrése a levél fejlécében (pl. from) vagy testében (magában a levélben) található szövegek alapján (spam szűrés).

  • a levelekhez állandó aláírást csatolni (signature)
  • A kiszűrt levelek törlése, vagy különböző helyekre szortírozása.

  • A kapott új levelek automatikus továbbítása egy másik e-mail címre, esetleg szűrés után más-más címekre (auto-forward).

  • Az e-mail cím megszüntetése (törlése).

  • Az e-mail cím anonimizálása - a küldött levélből nem derül ki a küldő

  • Alternatív e-mail cím használata - más e-mail címen is fogad levelet

  • A csatolások vírusellenőrzése

  • A tömörített csatolások kicsomagolása

  • A beírt szöveg formázása (bekezdés és karakterformázások) - az ilyen szövegeket általában html-ként küldik el a levelezőprogramok.

A levél részei

A kapott levél két részből áll. A levél fejléc része (boríték) kísérő információkat tartalmaz, a levél teste pedig maga az üzenet. Ezt a két részt a levelezőprogramok külön kezelik, a fejlécben szereplő információkat külön jelenítik meg. A fejléc információi közül a levelezőprogramok csak egy egyszerűsített változatot közölnek.

Egyszerű fejléc

From: Fekete Vajk <vajk@goliat.eik.bme.hu>
To: root@muff.sch.bme.hu (Revoy Andras)
Date: Fri, 22 Dec 1995 15:06:46 +0100
Subject: Udvozlet

A fejléc valójában sokkal több információ tartalmaz

From PaulW@netstarlink.com Fri Apr 10 12:53:00 1998
Return-Path: <PaulW@netstarlink.com>
Received: from faber.elte.hu (faber.elte.hu [157.181.78.1])
by emc.elte.hu (8.8.7/8.8.7) with SMTP id MAA25589
for <hox@emc.elte.hu>; Fri, 10 Apr 1998 12:52:59 +0200
Date: Fri, 10 Apr 1998 12:52:59 +0200
Resent-Message-Id: <199804101052.MAA25589@emc.elte.hu>
Message-Id: <199804101052.MAA25589@emc.elte.hu>
Resent-Date: Fri, 10 Apr 1998 12:53:48 +0100
Resent-From: <koa@ludens.elte.hu>
Resent-To: <hox@emc.elte.hu>
Received: from server.netstarlink.com (cserv36.idigital.net) by ludens.elte.hu
(MX V4.2 VAX) with SMTP; Fri, 10 Apr 1998 12:53:28 +0100
From: <PaulW@netstarlink.com>
Subject: RE: Computer equipment for sale

Ebből már az is megtudható, hogy a levelezőszerver miként kezelte a kapott levelet, illetve honnan továbbítódott.

A fejléc elemei a következőket jelentik:

From: kitől érkezett a levél
Received: honnan, milyen protokollal, milyen közegen keresztül érkezett a levél (ebből lehet több is, megtudható belőle a levél útja)
Resent...: továbbított levél adatai (honnan, mikor,...)
To: kinek érkezett a levél
Cc: (Carbon Copy) ha a levelet másnak is küldték, kinek még
Date: a levél elküldésének időpontja. A sor végén az időzóna jelölése
Subject: a küldő rövid információja a levél tartalmáról
Message-Id: a levél egyedi azonosítója

Amikor levelet írunk, a fejléc információi közül ezeket magunknak kell megadni:

To: kinek küldjük (ha az addressbookban definiálva van, használható a nickname). Több cím is szerepelhet, vesszővel elválasztva.
Cc: Kinek megy a levélről másolat
Attachment: a levél mellékleteként küldött fájl. Több file is szerepelhet (pine esetében vesszővel elválasztva).
Subject: a levél tartalma

Spam

A spam kéretlen levelet jelent. Általában terméket, céget, szolgáltatást vagy weboldalt hirdetnek a levélben. Minden olyan levél spam-nek számít, amit az ember (számára) ismeretlen küldőtől, kéretlenül kap, illetve a levelet sok más felhasználó is megkapja - ez utóbbi nem feltétlenül derül ki a kapott levélből. A spam, illetve spam-ek áradata nagyon kellemetlen lehet, hiszen sok-sok időt pazarol el az ember azzal, hogy a számára fontos levelektől megkülönböztesse. Intenzív levelezést folytató személy napi 10-20 percet is eltölthet azzal, hogy belenéz a spam-ekbe, hátha valami fontos információt tartalmaz - hiszen a levél tárgyából nem derül ki rögtön, hogy a levél valójában egy hirdetés.

A spam küldői

Spam-et gyakran nem azok a vállalkozások küldenek, akik terméküket, szolgáltatásukat reklámozzák, hanem speciálisan ezzel a "szolgáltatással" foglalkozó cégek, személyek, akiktől ezt a szolgáltatást megrendelték. Ők gyűjtik az e-mail címeket és használják fel ahhoz, hogy azokra reklámokat küldjenek. A begyűjtött e-mail címek egy adatbázisba kerülnek, és különböző alkalmakkor más és más címről küldenek nekik spam-et - ezért is tehetetlenek a spammel szemben a legjobb spam-szűrők is. Azok az e-mail címek a legértékesebbek számukra, amikről további információik vannak (pl. a cím tulajdonosának neme, kora, foglalkozása, jövedelme, lakhelye,...stb), hiszen ezeket célszerűbben tudják felhasználni a hirdetések szortírozásánál, szövegük megfogalmazásánál. Ugyancsak értékesebbek azok az e-mail címek, amikről tudják, hogy gyakran használják. Gyakran a következő trükköt alkalmazzák a spam küldői:
A spam levél szövegében szerepel egy célzás arra, hogy a cím bekerült egy adatbázisba, vagy a címzett felkerült egy levelezőlistára, és amennyiben le szeretne onnan kerülni, válaszoljon a levélre valamilyen módon. Azonban ha ezt az illető megteszi, a címe bekerülhet egy másik adatbázisba, amiben már csak azok a címek szerepelnek, amik aktívak, tehát biztosak abban, hogy a címeket gyakran használják. Az illető ezek után már valóban nem fog kapni levelet az elsőként kapott levél címéről, viszont kap sokszáz másikat más és más címekről. Csak olyan levélre válaszoljunk bármilyen módon, amit biztosan a termék vagy szolgáltatás eredeti reklámozója küldött (például vállalati e-mail címről érkezett levélnél), mivel ebben az esetben a küldő nem kockázatna, hiszen a küldő egyértelműen beazonosítható.

Védekezés

Spam csak úgy érkezhet egy e-mail címre, hogy azt a címet az illető valahol publikussá tette - például a cím megjelent egy weboldalon, vagy az illető egy program letöltésekor, egy weboldalra való bejelentkezéskor adta meg a címét, esetleg valamilyen nyilvános fórumon használta. A spam elleni leghatékonyabb védekezés tahát az, hogy az e-mail címedet ne add meg sehol (csak ismerősőknek, üzleti partnereknek, ...stb), vagy használj alternatív e-mail címet (pl. egy freemail jellegű, direkt erre a címre készített címet) akkor, amikor meg kell adnod weben kersztül a címedet. Ezt az alternatív címet ugyanúgy tudod használni, viszont ha intenzív spam-támadásnak lesz kitéve, egyszerűen elhagyható, készíthető másik. Spam támadások kivédésére használható spam szűrő is, ami a levél fejlécében, szövegében keres megadott karaktersorokat és csak azokat a leveleket jeleníti meg, amik ezeket nem tartalmazzák.

Vírusok

Az interneten beszerezhető vírusok leggyakrabban e-mailben terjednek. A programok letöltésével, vagy egyéb módon történő vírusfertőzések száma elenyésző az e-mailes vírusfertőzésekhez képest. Jelenlegi ismereteink szerint egy levél elolvasása semmilyen esetben nem fertőzheti meg vírussal a gépet, csak és kizárólag a levélben lévő csatolt fájl (attachment) futtatása okozhat fertőzést. A hatékony védekezéshez fontos ismerni a vírus működésének alapvető jellemzőit. Egy e-mailen terjedő vírus a következő tevékenységeket végzi aktivizálása után:

  1. Elküldi magát a címlistában szereplő címekre egy megadott szövegű levél kíséretében. Ez a szöveg általában figyelemfelkeltő, arra ösztönzi a címzettet, hogy a csatolást megnyissa (pl. I Love You).

  2. Elteszi magát valahova a helyi gépen és egy megadott időpontban, vagy akár azonnal akcióba lép (ez a tevékenység sokféle lehet, a vicces üzenetektől kezdve a drasztikus törlésekig és hardver rongálásig).

Védekezés

  1. Gyanús az a levél, amit ismerős küldött, furcsa szöveggel és csatolásként futtatható állományt tartalmaz. A vírusos levelet leggyakrabban ismerőstől kapjuk, hiszen az ő címlistájában szerepelt a címünk, amikor aktivizálta a vírust. A vírus készítői nem foglalkoznak azzal, hogy ők maguk küldözgetik el mindenhová a vírust, tehát a legkevésbé gyanús pont az az eset, amikor a kapott levél ismeretlen címről érkezik - persze ebben az esetben is óvatosan kell bánni a csatolásokkal.

  2. Csak olyan csatolást nyissunk meg, amiről tudjuk, hogy mit tartalmaz, a küldő pontosan informált a csatolás tartalmáról.

  3. Minden csatolt fájlt ellenőrizzünk vírusirtóval, vagy állítsuk be a levelezőprogramot, hogy ezt megtegye minden esetben.

hflag.jpg (439 bytes)Elektronikus levelezés (NIIF)
Levelezőcsoportok és a Bitnet (NIIF)
Elektronikus levelezés haladóknak (NIIF)
A mail, elm és pine programok (ELTE)

flag.gif (1166 bytes)Pine Information Center
Pegasus Mail

floppy.jpg (414 bytes)Eudora Light

netlogo.jpg (1407 bytes)

A levelezőlistákról

A pine levelezőprogram használata
egyszerű leírás
részletesebb leírás

Ingyenes levelező szolgáltatások