1993 KARÁCSONYA AZ AKG - BAN
A Jézust váró advent
Az advent (adventus Domini = az úr eljövetele) karácsony előkészületi időszaka. Természetesen csak azután keletkezett, amikor az egyházban elterjedt a karácsony megünneplése (V. sz.). Adventkor Jézus eljövetelére készülünk. Emlékezünk arra, hogy karácsonykor Jézus megszületett, eljött erre a földre. Advent az András apostol (november 30.) ünnepéhez legközelebb eső vasárnappal, illetve annak előestéjével kezdődik, és december 24-ig tart. Négy hétből áll, a negyedik hét többnyire csonka.
Advent jelképei A fény Ézsaiás próféta í gy jövendöl a Messiás eljöveteléről: :? a nép, amely sötétségben jár vala, lát nagy világosságot: akik lakoznak a halál árnyékának földében, fény ragyog fel fölöttük'? (Ézsaiás próféta könyve, 9,26). Zakariás, az egyik adventi hí rnök pedig azt mondja: ? ...meglátogatott minket a naptámadat a magasságból, hogy megjelenjék azoknak, akik a sötétségben és a halálnak árnyékában ülnek, hogy igazgassa a mi lábainkat a békességnek útjára? (Lukács evangéliuma 1, 78-79) Az adventi idő a felkelő napra, a világ világosságára mutat, ezért advent legfontosabb jelképe a fény. Jézus érkezése a fény érkezése. Az adventi fény nem valamilyen megvilágí tást jelent. Egyetlen kicsi gyertyát gyújtunk a sötétben, azután kettőt, hármat, majd négyet, végül a karácsonyfa gyertyái mindent betöltenek fénnyel és megvilágí tják a fa alatt a jászolban fekvő ? Gyermeket? . Adventben újra elkezdjük észrevenni a pici fényeket és várunk. várunk, amí g nagyobbak, erősebbek lesznek, közelebb és közelebb jönnek, amí g mindent eláraszt a világosság. Az adventi fény annak a Jézusnak a jelképe, aki azt mondta magáról: :? Én vagyok a világ világossága. És aki velem mer jönni, az maga is világosság lesz ebben a világban.? Az adventi fény annak a Jézusnak a jelképe, aki az élet gazdagságát, szí nét, fényét és szépségét adja.
Az adventi koszorú
Johann Hinrich Wichern, az evangélikus szeretetszolgálat megindí tója készí tette 1839-ben Hamburgban az első adventi koszorút. Az általa alapí tott otthonban, ahol veszélyeztetett fiatalokat gondozott, az imateremben egy kocsikerék nagyságú, fából készült koszorút akasztott fel, amelyen 23 gyertyát helyezett el: négy nagy fehéret a vasárnapoknak, s köztük 19 kicsi piros gyertyát a hétköznapoknak. A következő évben ugyanezt a koszorút fenyőágakkal dí szí tették. Azóta sok helyen, í gy hazánkban is leterjedt az adventi koszorú készí tésének szokása. Advent első vasárnapja előtti szombaton együtt készí ti a család, és közben adventi énekeket énekel. (Lásd: szí nes melléklet 1-2. kép)
A csillag
A csillag is mint sötétben világí tó fényforrás szerepel advent jelképei között. Emlékeztet az ősi proféciára: ? Csillag származik Jákobból és királyi pálca támad Izraelből.? (Mózes negyedik könyve 24,17) Ezt a jövendölést tejesí ti be Jézus, aki azt mondja magáról: :? Én vagyok ...ama fényes és hajnali csillag.?
(Jelenések könyve 22,16). A csillag a karácsonyi történetben is szerepel: csillag vezette a napkeleti bölcseket Jézushoz.
Advent 1. vasárnapja (A lila szí n a bűnbánatot jelképezi.)
Advent 2. vasárnapja (A piros szí n a szeretetet jelképezi.)
Advent 3. vasárnapja (A fehér a szentség, tisztaság jelképe)
Advent 4. vasárnapja (A zöld az örök élet reménységének a jelképe)
![]()
További képek 1993 karácsonyáról
|
TERÉZ ANYA IMÁDSÁGA Urunk, tégy méltóvá bennünket arra, hogy az egész világon szolgálhassunk embertársainknak, akik éhségben és szegénységben élnek és halnak.
Kezünk által add meg nekik ma mindennapi kenyerüket, s megértésünkön keresztül adj nekik szeretetet, békességet és örömet. Add, hogy minden nővér Jézus Krisztust lássa a szegényben. Mennél visszataszítóbb a munka vagy az ember, annál erősebb legyen az ő hitük, szeretetük és örömteljes áldozatuk, amikor ebben a nyomorúságos álruhában Urunknak szolgálnak. Az ima nagyon nehéz, ha nem tudja az ember, hogy hogyan imádokozzék: de segítenünk kell egymásnak, hogy megtanuljunk imádkozni. A legfontosabb a csend. Akik az imádságot szeretik, szeretik a csendet. Nem tudunk Isten jelenlétébe helyezkedni, ha nem szorítjuk rá magunkat a belső és külső csendre. Ezért hozzá kell szoknunk a lélek, a szem és a nyelv csendjéhez. Isten a csend barátja. Meg kell találnunk Istent, de nem találhatjuk meg őt sem a zajban, sem a nyüzsgésben. Nézzétek, milyen mély csendben növekszik a természet: a fák, a virágok, a fű, mint amilyen csendben kelnek föl és nyugszanak le a csillagok és a Nap.
Sz. PUSKIN: IMÁDSÁG Jámbor asszonyok és szerzetesek, hogy áldva Szárnyalhasson szívük egy tisztultabb hazába, S a föld harcaiban szilárdak legyenek, Szerkesztettek imát, meghatót, eleget.
De nekem egyszerű igazságban egy se Oly szép, mint amit a nagyböjti ünnepekre Olvas fel a pap a gyülekezet előtt. Ez a leggyakoribb imám; csodás erőt Kapok toőle s vigaszt, javítót, boldogítót: "Ne ereszd rám, Uram, a háromfejű kígyót, Vagyis a zsarnokság leskelő szellemét, Az emberszapulást s a tétlen csüggedést! De add, hogy bűneim mindenkor látva lássam, Testvéremet soha törvénybe ne citáljam, S elevenítse meg lankadó lelekemet Alázat, türelem, erény és szeretet!? (Szabó Lőrinc fordítása) |