Szubjektív

Tartalom

29. szám 2001. május

Vízzel főz

Lowbudget Internet - Freestart, Kiwwi és barátaik

Gyakran lehet látni hirdetéseket különböző orgánumok hátlapján, amelyek, amellett, hogy szép színesek, az „ingyenes internet" lehetőségével kecsegtetnek. Látva ezt, persze minden internauta szeme fölcsillan és arcára lelkes mosoly terül. A pontosság kedvéért tegyük hozzá: az ingyenesség csak arra utal, hogy nincsen előfizetési díj, a telefonszámlát továbbra sem fogja senki helyettünk fizetni - de azért ez is elég nagy kedvezményt jelent az egyszerű halandók számára, hiszen például a Matáv és egyéb népnyúzók igencsak megkérik a netes kapcsolat árát. Személyem is hasonlóképpen reagált a hirdetésekre és a cégek honlapján lévő infókra, és eldöntötte: végre otthonra is bevezeti a netet. Miután a számítógép átesett egy nagygenerálon és többek között a rosszul konfigurált modemet is helyrerakták, magam is megkezdtem a szörfölést. Eufóriám, mondanom sem kell, végtelen volt. Lám, egy fillért sem fizettem, és mégis ugyanúgy működik az internecc, mint másoknak, akiket kizsákmányoltak a multik! Aztán néhány nap intenzív surfing és letöltögetés után ez a kép jelentősen árnyalódott.

Ha valaki csatlakozni akar az internethez, gyakorlatilag csak egy modemre és vezetékes telefonra van szüksége. A külső és a belső (tehát a számítógép házán kívül, illetve azon belül található) modem hátulján egy telefoncsatlakozó van, amit csak össze kell dugni azzal a zsinórral, ami normális esetben a telefonhoz csatlakozik. Miután ez megtörtént, létre kell hozni egy internetes kapcsolatot - ehhez szükséges egy telefonszám, amit a modem föl fog hívni, egy login név és egy jelszó - ezekre lehet szert tenni akkor, hogyha regisztráltatjuk magunkat valamelyik ingyenes internetet biztosító portálon. De ha van modemünk, egyéb lehetőségek is nyílnak előttünk, amelyek szintén nem elhanyagolhatóak.

A hazánkban jelenlévő két free net portál a kiwwi.hu és a freestart.hu. A regisztrációban semmiféle ördöngősség nincsen, ki kell töltenünk egy kérdőívet, pont mintha egy ingyenes email-címet csináltattunk volna magunknak; statisztikai célokból különféle hülyeségeket kérdeznek, de ezekkel nem kell törődni, nem küldözgetnek semmilyen reklámanyagot, a lényeg csak az, hogy legyen egy login nevünk és egy jelszavunk, aminek segítségével csatlakozni tudunk a szerverhez. Az internet-hozzáférés mellett egy webes email-címet is a rendelkezésünkre bocsát a rendszer, azonkívül mindkét webhely egy-egy komplett portál is egyben, egyszóval szemre egy praktikus kerek egésznek látszik. Az ingyenességnek azonban, ha jobban belegondolunk, van egy csomó hátrányos következménye is.

Az első a pszichológiai ok, hogy az ember hajlamos rámozdulni az olyan cuccokra, ami miatt nem kell fizetnie, és aztán órákat fent lenni az interneten, abban a boldog tudatban, hogy úgysem kerül semmibe. Pedig dehogynem. A másik ennél sokkal pragmatikusabb, ez az olcsó hentesáruból szivárgó híg folyadékkal hozható összefüggésbe. Egy olyan szolgáltatónál ugyanis, ahol nagyon sokan vannak fönt a hálózaton, inkább sávkeskenységről beszélhetünk, mint sávszélességről. A kapcsolat minősége és sebessége igen bizonytalan (az igazság kedvéért azért tegyük hozzá, hogy énnekem itthonról a Freestartról az oldschool 14.4-es modemmel többnyire gyorsabb volt a net, mint az AKG-ban, de ez azt hiszem inkább az itteni siralmas állapotokat jellemzi.). A lassú háló már csak azért sem előnyös, mert a Matáv nem az adatforgalom, hanem az online eltöltött idő alapján számláz.

Az sem kellemes, hogy az ember, hogyha este nyolckor véletlenül netezni támadna kedve, még a huszonhatodszori csatlakozáskor is kudarcot vall, mert a vonal folyamatosan foglalt. Pénteken este a nemzetközi helyzet még jobban fokozódik, velem olyan is előfordult, hogy este tizenegykor még többszöri próbálkozásra sem sikerült csatlakozni. (Hétvégén, érdekes módon, simábban működik, ilyenkor, a kedvezményes díjszabás miatt, érdemes napközben csatlakozni.) Ezenkívül a hálózati kapcsolat időnként megszakadhat, ilyenkor a rendszer könnyen újracsatlakozik ugyan, de a letöltéseknél ez problémákat okozhat. E két oknak az együttes hatása az, hogy az ingyenes internet gyakran többe kerül, mint a „fizetős". Mindezek dacára a dolog működik, és hacsak az ember nem munkaeszközként használja a netet, kiválóan megfelel otthonra. Azért a túlélés könynyebbé tétele érdekében nem árt, ha beszerzünk néhány egyszerűbb netes programot.

Azt tartja az elterjedt tévhit, hogy a gedeon.akg.hu végződésű címekkel rendelkezők ezt nem tudják kívülről megnézni. Hogyha a „telnet" nevű programmal próbálkozunk, akkor csakugyan nem fog működni, de az AKG honlapjáról (www.akg.hu/download) letölthető egy mindössze 200 Kbyte-os programocska, a putty.exe. Használata igen egyszerű, a „Host name"-hez kell beírni, hogy „gedeon.akg.hu", vagy, ha ez nem működne, akkor „akg.hu", és a mellette lévő sorban az „SSH" rádiógombot kell bejelölni, nem pedig a „Telnet"-et; ezután kattintsunk az „Open" gombra. Ajánlatos még a „Terminal" fülnél a betű méretét 10-esre átállítani, ugyanis a program magától valamilyen felfoghatatlan okból 8-as betűméretet állít be magának, amitől az embernek már néhány sor után kifolyik a szeme.

Ha otthonról netezünk, a webes email-címeknél és az AKG-s címünknél (amik online rendszerek, tehát azért az időért is fizetni kell, amit a neten lógva töltünk, miközben üveges szemmel bámuljuk a képernyőt, hogy végre hozza be a Hotmélt :-/) olcsóbb és praktikusabb megoldás a DrótPosta Galamb.

A progi ingyenes terjesztésű, elfér egy lemezen, de letölthető a www.drotposta.hu címről is. Ez egyáltalán nem igényel internet-hozzáférést, egy telefonvonal és egy modem is elegendő. A progi határozottan ügyes, és mindent tud, amit egy levelezőprogramnak tudnia kell, talán csak a kissé ortopéd fejű logó-galamb rontja az összképet, de ez sem okozhat problémát. Egy programról 5 email cím üzemeltethető, így a fideszes családmodell igényei is ki vannak elégítve. Egy júzernek egy hónapra 2 Mbyte levélkerete van, nagy attachmenteket inkább floppyn szállítsunk. Vigyázni kell viszont, mert a program offline, így nem küldi el automatikusan a megírt leveleket, és nem is kézbesíti őket, csupán egy megfelelő helyen letétbe helyezi őket, amíg mi nem csatlakozunk a DPG szerverhez. Ilyenkor a progi elvégzi a telekommunikációs munkát, amellett, hogy röpülő galambot imitáló animációt nyomat a képernyő közepére, valamint letölti azokat a hirdetéseket, amiket mi a menüsor fölött láthatunk - ám még ezzel együtt is sokkal kevesebb időt kell a neten tölteni drága pénzekért, mintha a gedeon.akg.hu-n nyomulnánk. Egy hasznos tanács: érdemes a jobb fölső sarokban a letöltésnél elvenni a kijelölést a „Letöltsem a következő verziót?" című négyzetből, mert ellenkező esetben egy fél órát a letöltéssel fog szutyakolni.

Egyébként is hasznos lehet, de az ingyenes internet bizonytalansága miatt egyenesen elengedhetetlen mihamarabb beszerezni egy letöltésmanagert. A vonal ugyanis hajlamos szétkapcsolni, és ha ez éppen a legújabb mp3 fájl letöltése közepette következik be, az igen kellemetlen lehet, s a legújabb kutatások szerint a koleszterinszintet is emeli. Egy ilyen manager képes arra, hogy a letöltést szüneteltesse, majd újraindítsa, így egy bit sem veszhet kárba. Az egyik program kisebb és az AKG downloadról is beszerezhető, a neve GetRight.

Ez a program érzékeli, amikor a browserünkkel éppen egy letöltésre kattintunk, s egyből elkezdi a célfájl letöltését. Ha időközben a net szétkapcsolna, kérésünkre újra csatlakozik, a letöltés tetszésünk szerint megállítható és bármikor újraindítható. Lehetőség van továbbá időzített letöltésekre, és arra is, hogy a letöltés végeztével „letegye a telefont", megszakítsa a kapcsolatot a szolgáltatóval, sőt a gépet is kikapcsolja - bár az ilyen idejű letöltések károsak a telefonszámlának.

A másik program, a Go!Zilla, amely amellett, hogy minden idők legriasztóbb logójával és ikonjával rendelkezik, szinte minden ínyencségre lehetőséget ad, ami csak „letöltés" témában eszébe juthat az embernek. Magától csatlakozik a netre, és ha nem sikerül neki elsőre, hát addig próbálkozik, amíg sikerrel nem jár. A letöltendő fájlokat kategóriákba csoportosítja, rájuk küldhetünk vírusellenőrzést, kereshetünk letöltendő fájlokat az interneten, amiket aztán közvetlenül is letölthetünk, de későbbre is halaszthatunk. A letöltési listához tetszés szerint hozzáadhatunk és elvehetünk fájlokat, továbbá létezik a programnak egy érdekes funkciója, a „leech", aminek segítségével megnézhetjük, hogy egy szerverről mit lehet letölteni, azután ezek közül mazsolázgatva néhányat kitehetünk a letöltési listára. Eldönthetjük, hogy a letöltések egyszerre történjenek, vagy szép sorban. (Ha lassú a kapcsolat, érdemes inkább az utóbbit választani, mert ha egyszerre próbálkozunk, egyikkel se fogunk semerre se jutni.) Ha ilyenre vágyunk, a www.gizmo.com/gozilla címről juthatunk hozzá, de érdemes körülnézni a számítástechnikai újságok CD-mellékletein is, gyakran azokon is megtalálhatók.
(A szerkesztő megjegyzése: a Go!Zilla úgynevezett Spyware program, melynek jellegzetessége, hogy a felhasználó gépéről annak engedélye nélkül küld adatokat egy távoli adatgyűjtőnek)

Sok sikert és sok jó letöltést!

-scalez-