Szubjektív

Tartalom

37. szám 2003. április

Bazi nagy görög lagzi

Hát igen, mert ugye mit is tudunk mi a görögökről? Feta sajtot esznek, fehérre festik a házaikat és fura hangszereken játszanak. Ha már itt tartunk, én speciel tanultam ógörögöt, de csak egy évig, úgyhogy az nem számít. Mindezek után persze nem csoda, ha a görögök Görögország határain kívül elnyomott kisebbségnek érzik magukat.

Ezért aztán ha egy görög Amerikába megy szerencsét próbálni és éttermet nyit, akkor az említett vendéglátói egység nevébe biztosan belekerül a „Zorba” szó, csak hogy a tudatlan amcsik rájöjjenek: görög étteremmel állnak szemben. Az is természetes, hogy ha görögünk végre házat építhet, akkor azt a házat megpróbálja a leggörögösebbre építeni, persze ezt is azért, hogy a fent említett tudatlan xenok, vagyis nemgörögök, megtudják, hogyan is néz ki a görög zászló (mégha egy garázskapun is). Szóval nem könnyű a görögök élete külföldön, pláne nem az Újvilágban. Ezért aztán kisebb közösségekben (nevezhetjük nagyobb családoknak is) élnek, ahol kemény törvények vannak. Először is valaki vagy görög, vagy nemgörög. Átmenet nincs. Másodszor: minden görög tudja és bármikor bizonyíthatja, hogy a világon létező összes szó görög eredetű. Harmadszor: bármilyen sebesülés vagy sérülés ér, a Windex ablaktisztító gyógyír mindenre. És végül negyedszer: egy görög csak egy másik göröggel házasodhat össze a célból, hogy újabb görögöket gyártsanak.

Annál, hogy egy görög nemgöröggel lép házasságra, csak egy rosszabb van: ha EGYÁLTALÁN nem házasodik meg. Pláne ha nő. És harmincéves. És sokdioptriás szemüveget meg hatalmas, seszínű hajat hord. És a család „A táncoló Zorbához” nevű éttermében dolgozik mint „ültető hostess”.

Nia Vardalos a saját élete alapján először egy egyszemélyes színdarabot írt, amit nagy sikerrel játszott, a főként görögökből álló közönség előtt. A fáma szerint egyik este nem más, mint Tom Hanks (na milyen?) görög felesége, Rita Wilson nevetett jót a rút kiskacsa jellegű történeten. Innentől kezdve pedig felgyorsultak az események: Vardalos megírta a forgatókönyvet, Hanks cége kifizette az ötmilliós költségvetést, az amerikai-görög színészek összegyűltek és már készen is volt a film. És robbant. A független filmek eddigi történetében egyedülálló dolgot vitt véghez. 2002 júliusában mutatták be, a Pókember után és a MIB2 előtt gyakorlatilag halálra lett ítélve. Aztán megtörtént a csoda: két hónappal(!) a premier után elkezdett feljönni a bevételi listákon, sőt, hetekig bent ragadt az első tízben, így az alig 5 millióból forgatott film mára több mint 200 millió dollárt hozott. Ebből következően a híre már jóval megelőzte a filmet, amit cirka fél évvel az amerikai premier után végre nálunk is bemutattak. Érthetően kíváncsi voltam rá.

Tehát, miután megismerjük a fentebb már leírt módon élő Toulát, elkezdődik a film. Azonnal kiderül, hogy nemhogy a harmincas, hajadon görög nőknek, de már a tízes görög kislányoknak is nehéz az élete (sötét bőr, sötét haj, sötét bajusz). De Toula egy nap elhatározza, hogy nem fog azért hozzámenni egy görög férfihoz, hogy aztán, a nővéréhez hasonlóan, görög gyerekeket potyogtasson. Főiskolára megy, kivirul és megtalálja álmai férfiját, Iant. Aki nemgörög. És annyira vegetáriánus, hogy még bárányt sem eszik. Ráadásul hosszú a haja. Hát ez aztán már több a soknál.

A filmet egyszerűen sehol nem merték 100%-nál rosszabbra értékelni. Én is tényleg jól szórakoztam, nagyon tetszett, hogy a történet ugyanolyan ironikusan ábrázolja a görögöket, mint az amerikaiakat, ez nemcsak vicces, hanem nagyon szimpatikus is. Egyetlen hibaként talán csak az igazi konfliktusok hiányát lehetne felróni: Toula tanulni akar, de az apja nem engedi? Nem baj, majd a mama beszél a papával és irány a főiskola. Toula csúnya és igénytelen? Nem baj, hiszen akármikor átváltozhat. Toula nem mehet hozzá Ianhoz? Nem baj... de csak nem fogom előre lelőni a poént? A film ugyanis igényes és szellemes, tehát érdemes megnézni, és a fenti „hiba” is csak egyfajta csomó a kákán. És különben is, lehet, hogy a kedves olvasó neve görögül banánt vagy epret jelent.

Jakab Júlia

Bazi nagy görög lagzi (My Big Fat Greek Wedding, 2002, 95 perc)
Rendezte: Joel Zwick
Szereplők: Nia Vardalos, John Corbett, Michael Constantine