Szubjektív

Tartalom

46. szám 2005. október

Az ezerkettedik éjszaka

Szeptember 25-én, vasárnap volt a bemutatója a Földessy Margit Színitanoda legújabb darabjának, az Ezerkettedik éjszakának az IBS-ben. Igazából fogalmam sem volt, hogy mi lesz ez, csak gondoltam elmegyek. És mivel én is jártam oda régen, és nagyon szerettem, csak nem csalódhatok!

Kicsit meg voltam ijedve, hogy hogy lesz ott, meg mint, de amint beléptem, egyből egy csomó régi margitos barátomat láttam meg, úgyhogy evvel nem volt baj. Kérdezgettem őket a darabról, egyikük-másikuk mondta, hogy igazából most neki kellene szerepelnie, csak sajnos a másik szereposztásban van, és majd jöjjek el még egyszer, hogyha igazán azt akarom, hogy tetsszen. Jót nevettem rajta. De mivel semmi használhatót nem sikerült megtudnom, beültem, és pár perc múlva kezdődött is az előadás.

A kerettörténet Seherezádé ezeregy éjszakájának mintájára az ezerkettedik éjszakáról szól, amikor kivételesen egy vidám és mégis romantikus történetet várnak Seherezádétól a hallgatói. Miért ne tudna ilyet is? Egy kis hastánc után el is kezdődik a mese, ami két pórul járt rablóról és a feleségükről szól. Nem is lenne felháborító, hogy arrafelé több férje van egy aszszonynak, de a vicc az, hogy a férjek nem tudnak egymásról. A két Hasszán, merthogy így hívják mindkettőjüket, fosztogatásból él, de míg az egyik hajnaltól pirkadatig lesi az áldozatait, addig a másik mit sem sejtve otthon boldogítja asszonyát. Így mire a másik hazaér, ő már úton is van, és alkonyattól reggelig fosztogatja az arra járókat. Aztán persze minden lelepleződik, és itt kezdődnek a bonyodalmak. A boszorkány anyós, az egyik férjébe sem szerelmes feleség és a próbatétel, amit ki kell állnia a két Hasszánnak, hogy egyáltalán valamelyiküké legyen a már egyszer megszerzett gyönyörű asszonyuk. Természetesen végül a két balfácán közül egy harmadiké lesz a lány, aki ugyan a szultán fia, de átok sújtotta bolhából változott vissza ismét emberré, úgyhogy…

Szóval bonyodalom az van, így van min nevetni a másfél órás előadáson. Sok szereplő velem egykorú, 15-17 éves, de vannak idősebbek is. Szerintem mindenkinek meg kéne néznie, mert nagyon-nagyon vicces, és a szereplők nagyon jól játszanak benne, tényleg! És nem vagyok elfogult.

Hugi (Kajos Rebeka Dóra)

Rendező: Földessy Margit
Szereplők: Pásztor Erzsi, Kapócs Zsóka, Csizmadia Gergely