Szubjektív

Tartalom

46. szám 2005. október

Wikipedia

Ingyenes Enciklopédia mindenkinek

A www.wikipedia.org egy szinte minden nyelven hozzáférhető, mindenki által szerkesztett internetes enciklopédia, ennek ellenére nem anynyira ismert, mint a magyar hírportálok (index, origo). Bár meg kell jegyeznünk, szerkezete is különbözik ezektől, hiszen itt keresgetnünk kell a cikkekhez, csak a kiemelt cikkek vannak kint a címlapon. Valamennyi nyelvtudás is ajánlott, hiszen a magyar nyelvű változatban „csak” 17 ezer címszó található meg, míg angolul 754 ezer, németül pedig 298 ezer. Megdöbbentő, hogy mennyi mindent tudhatunk meg például, ha a vakondok szóra keresünk rá, mondjuk a termtud. dolgozathoz: jellemzés, elterjedés, életmód, szaporodás… stb. Így negyedóra keresgélés után simán ötös dogát írhatunk a vakondokok tulajdonságairól. A honlap másik nagy előnye, hogy a cikkekben lévő szavakra kattintva további cikkeket tekinthetünk meg. Például hogyha a szerelem szóra kattintunk, a következőket találjuk: „A szerelem egy erőteljes pozitív érzelem, egy általában velünk ellentétes nemű ember iránt. A szerelem az alábbi érzelmekkel társul: vágyakozás, rokonszenv, intimitás.” A szöveg alatt linkek: www.szerelem.lap.hu stb. Ennél még jobb az angol nyelvű változat, amiben évszámokra is kereshetünk, de nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy I. Erzsébet angol királynő 1533. szeptember 7-én született, hanem a jövőbe is „beláthatunk” némileg. Például 2008. június 14-én nyit meg Zaragozában a világkiállítás, ami lehet, hogy nem tűnik hasznos információnak, de nem is erre akarok rávilágítani, hanem a honlap adta lehetőségekre. Ha tanulni akarunk, de nincs meg a megfelelő könyvünk, a Wikipédián valószínűleg megtaláljuk, amit keresünk – még ha nem is magyarul. A honlap magyar nyelvű verzióját egyébként a www.hu.wikipedia.org címen találjuk, itt van egy kiemelt szócikk (minden nap más), illetve egy Ezen a héten történt című rovat, ahol mindenféle évfordulók vannak felsorolva. Most, a 40. héten például éppen John Lennon 65. születésnapja lenne – ha nem ölték volna meg 1980. december 8-án.

Nagyon jó dolog, hogy mi is szerkeszthetjük az oldalt, hiszen ha olyan szóra keresünk rá, ami nincs benne az adatbázisban, felkínálja a lehetőséget: írd meg te a cikket! Sőt, vitafórumok is vannak, például a Magyar nyelv című szócikk felett egy Ezen szócikk semlegessége vitatott, lásd a vitalapját felirat jelenik meg, itt szólhatunk hozzá a cikkhez. Az itt említett semlegesség egyébként azt jelenti, hogy a Wikipédiában közölt szócikknek pártatlannak kell lennie, az írás a cikk írójának véleményét ne tükrözze.

Összességében tehát egy talán nem túl szórakoztató, de mindenképpen igen hasznos oldal ez, amit a figyelmetekbe ajánlok.

Foki Mihály