Szubjektív

Tartalom

53. szám 2007. április

Amerika kedvencei

Igaz, John Cusack és Catherine Zeta-Jones nem szerepeltek az idei Oscar jelöltek listáján, és az Amerika kedvencei című filmnek sincs semmi köze az Oscar-díjhoz, azért ez utóbbi mégiscsak Amerika kedvenceiről szól. Hollywood, február utolsó vasárnapja: a meghívottak híres divattervezők ruháiban lépnek a vörös szőnyegre, lesve a fotósok tömegét, hisz egy rossz mozdulat, és a címlapra kerül az apró hiba. Egy-két gyors interjú még belefér, mielőtt mindenki besétál a színházba. Nicole Kidman hosszú, piros ruhában, csak hogy még magasabbnak látszódjon az amúgy sem alacsony színésznő. Reese Witherspoon gyönyörű sötétlila ruhája szerintem mindenkit lenyűgözött, de Ryan Phillippe nélkül mégsem az igazi. Bizony, magányosan érkezett a bájos színésznő, az okát inkább ne firtassuk. Beyoncé akár egy menyasszony, fehér, hosszú ruhában próbálja meghódítani rajongótáborát. És íme, megérkezett Abigail Breslin, a majdnem Little Miss Sunshine, hisz végül mégse ő nyeri a díjat, se a filmben, se az Oscar-gálán. Hiába tündérien aranyos a legfiatalabb jelölt, mégse nyeri el a tetszését mindenkinek. Penelope Cruz is megérkezik, a Volver sztárja. A spanyolok kedvence büszke mosollyal jelenik meg, kívül-belül elegancia sugárzik belőle, az érett művészek magabiztosságával vonul végig és ad interjút. Leonardo DiCapriót többszöri jelölés után ismét viszontlátjuk, az évek alatt egyre igényesebbé váltak alakításai. Nincs körülötte felhajtás, visszafogott, komoly és reménykedő, de az Oscar számára ezúttal is elmarad. Mark Wahlberg, az ex-Calvin Klein modell legjobb mellékszereplőként jelölve érkezett. Ám a Tégla kemény rendőrtisztjét lekörözte Alan Arkin, aki igazán megérdemelte a győzelmet. Őt A család kicsi kincsében (Little Miss Sunshine) a nagypapa szerepében láthatjuk. Ő készíti fel Olive-ot a bemutatóra, egy igen különös műsorszámmal. A nézők soraiban feltűnik Ryan Gosling, a hős Noah a Szerelmünk lapjaiból. Esélyesként érkezett a legjobb színész kategóriában, de ezt a díjat sajnos más viszi el. Jack Nicholson kopaszon érkezik, mivel egy rákos beteget játszik új filmjében.

Nagy sokára mindenki megtalálja a helyét, és a műsor végre kezdetét veszi. Ellen DeGeneres az idei házigazda, aki szerintem jó választás volt. Szórakoztatja a közönséget, gyakran megszólaltatja a művészeket. Többek között megkéri Steven Spielberget, hogy készítsen fotót róla és Martin Scorseséről. Sorolhatnám még furcsaságait, de ez így leírva nem lenne olyan érdekes.

Martin Scorsesének idén végre sikerült nyernie, de az, hogy idén nyerni fog, már egyértelmű volt. Hatalmas taps fogadta, mindenki szívből örült győzelmének. A Tégla további sikereket aratott, az 5 jelölésből 4-et megnyert, egy közülük a legjobb film díja. Az se meglepő, hogy Jennifer Hudson lett a legjobb női mellékszereplő, sírásig meghatva vette át a díjat. Hiába szavazta ki az American Idol, a filmeseknek mégis megtetszett, és valóban nem okozott csalódást. Számomra meglepetést okozott Forest Whitaker díjazása mint legjobb színészé. Leonardo DiCaprio sok jelölése után sokkal több eséllyel indult, de úgy látszik Az utolsó skót király sztárjának még így is sikerült túltennie rajta. Judi Dench, Meryl Streep, Penelope Cruz, Kate Winslet csodálatos színésznők, tökéletes szerepekkel, lenyűgöző karrierrel. Helen Mirrennek ez volt a harmadik jelölése, de a mozivásznon nem nagyon ismert. A Királynőben nyújtott fantasztikus alakításával mégis sikerült lenyűgöznie a szavazókat.

Aki fennmaradt éjszaka, vagy felvette videóra, hogy végignézze az átadást, szerintem nem csalódott. Izgalmas pillanatokat élhetett át: vajon ki lesz a legjobb rendező; bosszankodás, mert pont a másik nyert…

Már csak egy év, és újra szurkolhatunk „Amerika kedvenceinek”.

Zsin Ágnes