Szubjektív

Tartalom

53. szám 2007. április

Kis történelmi ki- és áttekintés

A történelemben az a jó, hogy sok dolog történik párhuzamosan, és az égvilágon semmi közük sincs egymáshoz. Vagy mégis? Vegyük például az 1848-49-es szabadságharcot, meglátjuk, mit tudok kihozni belőle:

1847-ben megalakul a független (és szabad) Libéria. Ugyanebben az évben születik Mikszáth Kálmán. Eddig nem stimmel. Júniusban bevezetik a nőkre és gyerekekre vonatkozó napi 10 órás munkaidő-maximumot Angliában, közben Svájcban dúl a polgárháború. Hiába, az eseményeknek továbbra sincs sok közük egymáshoz. Megalakul Salt Lake City, a Nagy-sóstó partján. Mindegy, legalább a névadásban van logika… Megjelenik a Jane Eyre (Charlotte Brontë), Ernst Kummer megalkotja a gyűrűelméleti ideálfogalmat, valamint Balassa János éternarkózisban operál, ezzel megalapozza a korszerű magyar sebészetet. Skóciában kloroformnarkózissal próbálkoznak, de az károsabb, bibibí.

Elkészül a British Museum, Siemens feltalálja a guttaperchaszigetelésű villamos kábelt, Petőfi és Arany összebarátkozik. Eddig nincs túl sok párhuzam…

Első útjukra indulnak a magyar gőzmozdonyok. Egy év múlva meghal Stephenson, az első gőzmozdony feltalálója. Nono, hát mégis?

1848-ban, azon kívül, hogy burgonyavész söpört végig Európán és a gabonatermés is rosszabb volt a szokottnál (ez az egyik oka a forradalomhullámnak, ugyanis nem nagyon volt élelem), megszületik Eötvös Loránd. Februárban Marx és Engels kiadják a Kommunista Kiáltványt. Aranyat találnak Kaliforniában, megindítva az aranylázat. Mármint nem Marxék… Wisconsin az USA 30. tagállama lesz, Kelvin kidolgozza hőmérsékleti skáláját és Magyarországon megjelenik a Mulattató Képes Újság.

A magyar szabadságharccal párhuzamosan, a ’48-49-es évben zajlik a második angol-szikh háború Indiában. A gyarmatosítók nyernek. Párhuzam?

1849-ben elkészül a Lánchíd és megszületik a kutyás-kockacukros Pavlov. Egy évre rá Sigmund Freud. Úgy látszik, ez a két év a pszichológus elméknek kedvez…

És néhány adat száz évvel későbbről: Lyman Creighton Craig amerikai kémikus izolálja a gramicidin-A, -B, -C15 aminosavrészből felépülő lineáris peptidantibiotikumot. Ez egyértelmű.

Megalapítják a Kossuth-díjat (a forradalom évfordulójára), egy magyar ezüstérem születik a St. Moritzban rendezett téli olimpián, a Magyar Dolgozók Pártjának főtitkára Rákosi Mátyás lesz. Ezekben az a közös, hogy mind magyar esemény.

Orwell megírja híres regényét, az 1984-et. Nem elég, hogy ’48-ban írta a ’84-et, de a filmadaptációját (címe: 1984) 1984-ben mutatták be. Ez önmagában már több párhuzamosból álló párhuzam.

Folytathatnám még a sort, de bárki felüthet egy világtörténelmi lexikont vagy egyéb kronológiát, és kedvére olvasgathatja. Az a konklúzió, hogy azon kívül, hogy nincs konklúzió, a történelemben vannak is és nincsenek is párhuzamok. Mint például 1848–49 eseményei.

Gerle