Tantárgyi programok | |||
|
A tantárgyblokk jellemzői
Iskolánkban a magyar nyelv és irodalom, a rajz és vizuális kommunikáció, illetve a zene és alkotó körök oktatása az első négy éves, lezárt képzési szakaszban összehangoltan, művészeti tantárgyblokk néven folyik. Az első két tárgyat epochálisan tanítjuk, míg a zenét ebből kiemelve két évig heti két órában, majd heti egy órában, bontott csoportban oktatjuk a folyamatos készségfenntartás, fejlesztés érdekében. Az alkotó köröket hetedik évfolyamon bevezető kurzusban alkotó házként, majd 8-9. évfolyamon a tanulók szabad választása alapján, meghirdetett tárgyként heti egy alkalommal szervezzük meg. Ebben az első képzési szakaszban a zene és a rajz képviseli a kronologikus szemléletet a készségkialakításon, képességfejlesztésen túl.
A művészeti tantárgyblokk mindegyik tagja elsődleges célként a képesség- és készségfejlesztést, a szemléletmód formálását tűzi ki célul. Ha lehetséges a tananyagot is összehangoljuk, a tájábrázolás önálló epochaként jelenik meg a rajz és az irodalom oktatásában is, a zene mint inspiráció és ihletforrás jelen van a rajzórák alkotói folyamatában, az irodalomban felvetődő tárgykörök, műfajok, fogalmak tárgyalását párhuzamosan kíséri ezek zenében betöltött szerepének tárgyalása. Így erősítik a mitológia és Biblia, a tragikus szerelmet színpadra állító művek megismerését zeneirodalmi szemelvények, ahogy a kaland és utazás témájának megjelenéseit is. Ugyanilyen fontos segítség az irodalom tanításában a ritmusfejlesztés, a népdalokkal való foglalkozás, egyes művek zenei feldolgozásának megismertetése, illetve az irodalmi eszközök – mint például a nevetés eszköztára – zenei megfelelőinek tanítása.
A tizenegy-tizenkettedikben zajló kronologikus irodalomoktatás pedig a képzőművészeti és zenei korszakok, stílusok ismeretére támaszkodhat.
Órakeretek:
1. Az irodalom és a rajz- vizuális kultúra hetediktől a tizedik évfolyamig évi
öt epochában, háromszor négy, illetve kétszer három héten át napi egy művészeti
epochális óra van, melynek kétharmada irodalom, harmada rajz és vizuális
kommunikáció.
2. A zene hetedik, nyolcadik évfolyamon heti kétszer 45 perc, kilencedik,
tizedik évfolyamon heti egyszer 45 perc.
3. A rajz és vizuális kommunikáció, illetve a zene 11. és 12. évfolyamon
választható tárgyként szerepel heti négy illetve két órában.
4. Az alkotókörök hetedik évfolyamon alkotóház formában előírt részvétellel,
8-9. évfolyamon előírt választással, 9-13 évfolyamon szabad választással heti
egy alkalomra szerveződnek.