látogató számláló AKG-s tantervek

Fizika

7-10. osztály

A Természettudományi Tantárgyblokk tantervének általános jellemzői
Biológia tanterv
Földrajz tanterv
Kémia tanterv


Részletes Profil tanterv letölthető itt (Word 6.0/zip)

A fizika képzés 7-10. évfolyamon epochális felbontásban

1. epocha

Ismerkedés a fizikai megismerés módszereivel

- A tanulók természetismereti képzésük során ebben az időszakban sajátítják el a fizikai megismerés módszereit. - A jelenség megfigyelése, laboratóriumi körülmények közötti reprodukálása, mérések elvégzése, a következtetések levonása, majd kísérleti ellenőrzése.

- Ebben az időszakban azokat a témaköröket tárgyaljuk, amelyek jelenségei színes kísérletezési lehetőséggel és egyszerűen leírható törvényekkel rendelkeznek. Ilyen témakört képviselnek a fénytan alapjai, a hőtan területéről a kalorimetriás feladatok valamint a folyadékok, gázok egyensúlya és a felületi feszültség.

- Ezekben a témakörben rendszereződnek a fizikai mennyiségek, és azoknak megadási módjai, nyernek értelmet a mértékegységek.

- Az epochában terítékre kerülőtémakörök: az optikából a fény terjedési tulajdonságai, a hőtanból a szilárd testek és folyadékok hőtani tulajdonságai, a folyadékok és gázok egyensúlya valamint a felületi feszültség.

2. epocha

Mechanika

- A mechanikai fogalmak, törvények tanulási folyamata során a tanulók elsajátítják a mérés technikáját, a matematika gyakorlati alkalmazását , alapvető fizikai ismeretekre tesznek szert.

- A tanulók mechanikával kapcsolatos (tapasztalati, olvasott, hallott) élményeit ennél a témánál jól meg lehet beszélni, ezáltal az érdeklődésüket fel lehet fokozni.

- Itt sajátíthatják el a feladatok megoldásánál szükséges matematikai technikákat.

- Az igen bőséges anyagból ebben az epochában a vonatkoztatási rendszer, az egyenesvonalú, egyenletes és egyenletesen változó mozgások, a newtoni törvények, a lendület, a mechanikai energiák és az erők alapvető vajtái kerülnek terítékre.

3. epocha

Elektromosság

- Az elektromos áram hatásain alapuló eszközök már a mindennapi életünk részei. Ezen berendezések megfelelő kezelésének alapja az elektromosság megismerése.

- Ennél a témakörnél jelentős az életből hozott ismeret. Ezen ismeretek aktivizálásával könnyebben sajátíthatók el az anyagrészek.

- Itt nyílik igazán lehetőség a balesetvédelemmel való foglalkozásokra.

- Az epochában az elektrosztatikus tér és az egyenáram jelenségeit tárgyaljuk.

4. epocha

Periódikus mozgások és az elektromágneses indukció

- Ez a témakör a mechanika egyik legérdekesebb része. Ebben a témakörben tanultak alapján sok hétköznapi jelenség magyarázata válik ismertté.

- A körmozgás az első olyan tanult mozgás melynél a sebességvektor nagysága is megváltozik. Új és meglepő ismeret a centripetális gyorsulás, mely ismeretében egyszerűen és könnyen magyarázhatók a kanyarodáskor fellépő jelenségek.

- A forgómozgás tanulmányozása nélkül nehezen lenne érthetőek az egyensúllyal kapcsolatos jelenségek magyarázatai.

- A rezgések és a hullámmozgás jellemzőinek és jelenségeinek megismerése nem csak új ismereteket jelent a tanulók számára, hanem előkészíti az elektromágneses jelenségekkel kapcsolatos jelenségek meg

- A témakörben kerül tárgyalásra a két féle elektromágneses indukció. Előkészítik a váltakozó áram tárgyalását és végül az egész témakört lezárja az elektromágneses hullámok tanulmányozása.

- A témák tanulmányozása során a tanulók olyan ismeretekhez jutnak amelyek nélkülözhetetlenek a művelt emberek ismeretanyagából.

5. epocha

Részecskék és részecskesokaságok

- A huszadik század nagy eredményeivel ismerkednek meg a tanulók ebben a témakörben.